Проф. Коста Костов: В момента героите не са политиците и олигарсите, а лекарите, сестрите и санитарките
„В момента водим тежка битка, днес за първи път героите не са политиците, не са депутатите, не са олигарсите.“ Това сподели в интервю по бТВ проф. Коста Костов, национален консултант по пулмология, по повод пандемията от Ковид-19 и ролята на медиците в нейното овладяване.
„Днес героите са лекарите, сестрите, лаборантите, санитарите, акушерките, аптекарите. Трябва да ги подкрепщме, трябва да им носим красиви, благи думи, да им носим муниции, оръжие, Ние това чакаме! Не опрян пистолет в гърба!“ – коментира проф. Костов, прфедложения текст за наказания с глога и пробация на лекари, отказали помоя в исловията на извънредна ситуация.
Проф. Костов, коментира и случващито се в Италия. Според него то не е случайно. Италия е особено място. Тя е сред страните в Европа, които търпят най-много жертви по време на грипни епидемии.
Проф. Костов сподели, че най-уязвимата група са хората със сърдечносъдови заболявания и тези на възраст над 60-години. Той подкрепи казаното с цифри и факти от Италия. страната, която засега дава най-много жертви. Средната възраст на починалите там е 80 г., а 99% от тях са починали от вторични заболявания. 50% процента от тях имат повече от три други заболявания.
„Нашият живот не е някакви цифри. Сега сме го превърнали в цифри. В момента сме съсредоточени в най-лошите цифри“.
Изводите ча, че хората около 60 г. търпят много по-малко тежък удар от инфекцията, тези под 50 – още по-малък, а под 40 – съвсел ке. Изключвам хората в тези групи, които имат някакви хронични заболявания.
Професорът посочи, че хронични заболявания като ХОББ, астма категорично не са в рисковата група за Ковид-19.
„Италия, в последните години от 2013 до 2018 г. във всичките четири сезона е със смъртност 68 000 загинали със сигурност имащи отношение към грипната епидемия.“
През 2013-2014 г. за починали 7 000 италианци, през следващта 29 000, а през 2017 г. починалите са 24 000 италианци при вероятна връзка с грип – най-много в Европа. Това не е прецидент, това се е случвало и преди. В Китай всеки ден загиват 5000 души – пушачи. Да погледнем тези цифри, за да се отрезвим, каза проф. Костов.
„Днес на манежа са българските медици. Tе не са товарни коне, те са вихрогови.“
„Едно общество, което е превърнало своите лекари и поети от вихрогони, в товарни коне, това общество е престанало да бъде манеж и се е превърнало в обор„, завърши коментара си проф. Коста Костов.