Не искам, когато отворя вратата на кабинета си, пред себе си да виждам калашник
„Аз съм политически независим. Аз съм една автономна личност. В мен се взриви този бяс, че въобще в зала с народни представители се допуска такъв текст.“ Така проф. Коста Костов започна коментара си по повод предложения от ГЕРБ законопроект „за мерките по време на извънредно полжение, предложени на 13 март 2020 г. в ефира на 7/8 TV.
Да приполмим, че в Наказателния кодекс са предвидени специални наказания за лекар, който откаже помощ по време на епидемия, пандемия или извънредно положение, свързано със смъртни случаи, на болен или родилка. Наказанието е пробация до 1 година и глоба до 1000 лв.“
По този повод проф. Костов написа гневно послание в рекактираното от него спосание İnspiro. „Някакви мишоци, надничащи от дупките си, подготвили законопроект, в който е залегнала парична глоба от 1000 лева и пробация за медицински персонал, напуснал работното си място поради несъгласие с начина, по който държавата се отнася с него – неосигуряване на защитно облекло и условия за безопасна работа. Хей, мишоци, ние не сме политици или депутати, а медици! Повтарям го 3 пъти, за да го запомните поне веднъж: МЕДИЦИ! Оставете ни на мира с вашите милиционерски методи! Стига сте ни управлявали като наказателен отряд поставен да пази група потенциални престъпници. Между нас има най-малко дезертьори в тази държава и десетки хиляди от нас са по работните си места. Когато обявите санкциите за вас, които се изпокрихте, преди да дадете оръжие и муниции на медиците, тогава си правете подлите и арогантни закони. Ние сме дали формална клетва при дипломиране, но носим действителната в душите си. Решили да ни плашат с котката на тигъра… Призовавам г-жа Цвета Караянчева, да обяви на обществото местонахождението на всеки един депутат в момента и да направи разпределението им като доброволци по места, където медиците работят без защитни облекла. Те са народни избраници. Да ви дефинирам ли понятието народен избраник? Ето дефиницията: Левски, Ботев, Раковски, Бачо Киро, Петър Бонев, Цанко Дюстабанов, Волов, Петлешков, Бенковски, Тодор Каблешков… Призовавам народните избраници да дарят своите заплати в полза на борбата с епидемията – толкова, колкото са месеците в извънредно положение. Вместо да творите наказателни закони запретнете ръкави и помагайте безкористно, апостолски… Останалото е наша работа, наш морален дълг и професионална саможертва. Пилците ще броим наесен, народните избраници също! Когато се измъкнем от епидемията, не забравяйте кой е издърпал най-късата клечка, докато вие си подхвърляте сиренцето в лапички и въртите мустаци пред екрана на телевизора.“
Проф. Костов коментира като „ужасно за медиците изобщо обсъждането на такъв, текст.
„Все някой трябва да изригне и да каже „стига“. Аз работя всеки ден, моят екип е на предната линия всеки ден и не искам, когато отворя вратата, да виждам пред себе си калашник. Срещу мен. Да ми казва: „Върни се в кабинета обратно. Върни се. Чакат те глоба и пробация. Защото аз няма да избягам.“
„Правителството направи един добър акт – обявяване на извънредно положение. До тук. Всичко останало, което се случва – нагнетяване на едно напрежение – за мене е необяснимо. Има реални факти, които не са чак толкова тревожни – от начина, по който ги представят. Днес данните са следните: 220 хил. заболели, 84 хил., от тях напълно възстановени, около 9 хил. смъртни случаи. Ако съберем всичко това, означава, че почти 50% от всички заразени – потвърдени – са се разболяли.“
Проф. Костов подчерта, че не бива да се играе с цифрите в посока негативизъм.
„Защото нашето посление, на лекарите е, да бъдем оптимисти, да внушаваме доверие, да лекуваме с доверие, да бъдем посланици на доброто„, каза той и добави едно свое верую:
„Ако аз съм на страната на болестта, пациентът е загинал, ако аз съм на страната на пациента, значи болестта е свършила.“
Според професора реалният процент на смъртни случаи едва ли точен, затова, защото ние не знаем реалният брой заболели – според американците – 2%, според Южна Корея – 0,6%.
„Като играем с цифрите, чашата можем да я напълним, или да я изпразним. Аз предпочитам да я напълним.“
„Да дадем шанс на пациента! Да му се усмихнем и да му кажем: „Ще се справим!“
Опирайки се на анализа на китайците, които първи се срещнаха с болестта, една от най-сериозните грешки е недостатъчното осигуряване на средства и защитни облекла на всички, които са замесени в епидемията и основно, и най-важно, на здравните работници; втората грешка – недостатъчно количество и обем на тестове.
„Идеята е, колкото повече хванеш, толкова повече изолираш, и толкова повече ограничаваш разпространението.“ А това е път към намаляване на напрежението, карантината, разходите, психозата.
Продължавайки с коментара си за статистиките на китайските учени за епидемията, проф. Косто заяви, че ще се провалят онези системи, които имат най-лошо подготвени здравни системи.
80% от българските медици даряват всяка вечер част от своята заплата, от своята енергия и живот, от времето си, на държавата. „Ние сме ежедневните, ежегодишните, дългогодишните спонсори на тази държава.“
Не съм се отказал от искането си, депутатите да използват този труден за народа момент, да покажат своята щедрост и като избраници на народа, да станат доброволни дарители, както постъпват мнозина българи днес, сподели в социалните мрежи днес проф. Костов.
„Заплатите на народните избраници ще бъдат сигурни и в бъдеще, но на мнозинството българи, вероятно не, затова е редно, точно те, народните избраници, да бъдат на висотата на позицията, която ние сме им дали, за да се включат в доброволно дарителство. Ние, медиците, даряваме по време на епидемията нашата самоотверженост и оставаме верни на професионалния си дълг. Не се знае, какво още ще поиска от нас дългът и какво ще ни вземе. Никога не сме бягали от тази сделка и винаги сме били щедри„, коментира в характерния си стил той.