Защо хората се презапасяват с тоалетна хартия?

Защо хората купуват такива големи количества тоалетна хартия? Ако се вярва на експертите, то е защото по време на стрес хората искат елемент на комфорт и сигурност. Така поне твърди пред World Economic Forum Брайън Кук (Brian Cook) от Университета на Мелбърн, работещ по проект за намаляване на риска при бедствия.
„За много западняци има фактор на отвращение в идеята за почистване без тоалетна хартия“, добавя той, отбелязвайки, че все пак някои хора вероятно предполагат, че ще им е необходимо по-голямо количество ако се разболеят. „Запасяването с тоалетна хартия е относително евтино, а хората обичат да мислят, че „са направили нещо“, когато се чувстват под заплаха.“
„Има няколко фактора, намесени тук“, смята Алекс Ръсел (Alex Russell) от Училището за здравеопазване, медицински и приложни науки на Университета на Централен Куинсленд. „Хората не се презапасяват само с тоалетна хартия. Всякакви продукти се разпродават, като предпазни маски и дезинфектиращи гелове за ръце. Храни като консерви и други трайни продукти също се продават добре. Хората са изплашени и трупат големи запаси. Те купуват онова, от което имат нужда и тоалетната хартия е едно от тези неща“.
Хората са социални същества и съзнателно или подсъзнателно в такива моменти се влияят едни от други – всеки иска да купи това, което другите са купили.
„Смятам, че забелязваме тоалетната хартия повече от други неща, защото пакетите са големи и заемат доста място по рафтовете. Не е необичайно да видим и малък продукт да е разпродаден в супермаркетите (като дезинфектиращ гел за ръце), но това е само малка празнина на рафта, която често се запълва временно със съседни продукти“, добавя Ръсел.
„Като втора причина може да отбележим, че няма пълен заместител. Ако в супермаркета няма конкретна съставка за вечерята ви, можете да вземете нещо друго, или да приготвите изцяло различна вечеря. Но ако няма тоалетна хартия, това изнервя всички. Да, има носни кърпички или салфетки, но това не е съвсем същото, нали?“.
Ники Едуардс (Niki Edwards) от Училището по обществено здраве и социална дейност към Технологичния университет на Куинсленд вижда и друга причина:
„Тоалетната хартия символизира контрол. Използваме я, за да почистим. Тя е отговорна за функция на тялото, която е табу. Когато хората слушат за коронавируса, те се страхуват да не изгубят контол. И тоалетната хартия носи усещане за поддържане на контрола върху хигиената и чистотата. Хората изглежда не се интересуват от заместителите. Рафтовете на супермаркетите все още са пълни със салфетки и носни кърпички“.