Д-р Иван Маджаров: Държавата трябва да финасира изцяло здравеопазването в борбата с коронавируса

„Нашата държава е поредната, в която навлиза коронавирус, би трябвало да се учим от опита на тези, при които епидемията вече е в разгара си или преминава. Математическият модел, който е изграден на базата на държавите, в които се е проявил вируса преди нас, показва, че може би след 15 дни тук ще има 400 случая. С 1,2 или 1,25 на ден се увеличават случаите когато не се прилага карантина. Математическите модели показват, че при прилагане на карантина, така както се прави в европейските държави, разпространението на болестта е значително по-малко. Според мен, в момента в нашата държава не се прилага достатъчно строга карантина. Дистанцирането един от друг, спазването на хигиенни мерки и непосещаването на места, където има много хора, е изключително важно за цялото общество, не само за всеки отделен човек.“ Това каза председателят на БЛС д-р Иван Маджаров пред БНТ.
Д-р Маджаров коментира още работата на системата в условията на пандемия, трудностите и рисковете пред които е изправена тя.
„Във времето, когато трябва да се овладее епидемия, както е сега, функционират съвсем други закони. Държавата трябва да направи икономически разчет за средствата, които трябва да се отделят, за да се покрият разходите на системата за здравеопазване и отделно от това да се канализират средствата и материалите, които трябва да се използват за справяне с тази криза. Говоря за средства за предпазване, лекарства, заплати, разходи за лечебните заведения. Не бива да забравяме, че у нас има повече болници, отколкото в другите държави, на глава от населението. Може да се окаже, че това е за добро, когато трябва да се справим с тази епидемия, защото използвайки целия ресурс на лечебните заведения, независимо от тяхната собственост, ние можем да разчитаме на много повече и респиратори, и апаратура, и болнични легла“, каза той и добави, че страната ни има достатъчно болнични заведения, готови да се боряр с епидемията.
„По данни на БЛС, които са дадени от болниците, за интензивните легла, които както знаем са оборудвани с монитор и дихателен апарат, те са не по-малко от 2 000. Забравяме, че не разполагаме само с държавната система лечебни заведения. Имаме добре обурудвани лечебни заведения с частна собственост. Това е обществен ресурс. Отношението към частните и държавните болници в този случай трябва да е едно и също. Няма как лекарите и медицинския персонал да останат без заплати, само защото работят в държавни болници и болниците да фалират. Държавата има достатъчно средства, с които да финансира всички дейности по овладяването на епидемията. А в нея трябва да се включат всички ресурси, с които разполага нашето общество на територията на държавата. И на частните, и на държавните болници трябва да бъде заплатено всичко. Никой не бива да си мисли, че държавните болници ще работят безплатно“, аргумерира се д-р Маджаров.
Председателят на БЛС изрази ясна позиция, че в създалата се обстановка държавата трябва да поеме своята отговорност, включително и икономическа. Работата на болничните заведения и лекарите трябва да бъде обезпечена от нея, а не за тяхна сметка:
„Не може някой да натоварва държавните болници безплатно и да остави лекарите и медицинските сестри там без заплати! Там също ще трябва да се плати и не от Здравната каса! НЗОК е инструмент, който се използва във време, което е спокойно. Не може да се говори за създаване на спешни клинични пътеки за COVID-19. Големите загуби идват не от това, че ще лекуваш или приемеш под карантина 10, 20 или 30 човека, а от това, че не можеш да работиш нормално в планов порядък. Тук трябва да се плащат разходите, направени по лечението на тези пациенти. Това е съвсем друга криза. Не бива да компроментираме здравноосигурителния модел като го пригаждаме към една криза. Общественото здравеопазване включва справяне с епидемии, бедствия и там финансирането е от държавата. Във всяка държава е така. Здравноосигурителният, осигурителният или застрахователният модел се използват в мирно време. Цялата здравна система, когато се бори с епидемия, трябва да бъде финансирана от държавата. От хапчето и маската до заплатите на медицинските сестри. Не можем да оставим обезверени екипи да се борят с епидемията в болниците. Лекарите и медицинските сестри – ние и в момента работим с лекари в пенсионна и предпенсионна възраст. Ние ги имаме. И някой умишлено забравя, че не са извън страната, а са на работа. И отново казвам – ако някой си мисли, че няма да плати на лекарите и сестрите в държавните болници, жестоко се лъже. А как ще се плати, ако не се плати от бюджета, разходите и консумативите на тези лечебни заведения? Усещам, че някой се опитва да измисли вариант това да стане през Здравноосигурителната каса. Това ще торпилира изцяло идеята за НЗОК – ще я превърнем в бюджета институция, която директно ще плати на някого без да има дейност. Това нещо не бива да се допуска. В момента се борим с криза. Давам ви пример – имаме две армии – държавна и частна. Трябва ли във време на война частната да не се включи? Вчера бяхме свидетели, че цели асоциации от частни болници са готови да участват. Говоря в защита на всички лекари. Трябва да се плати от държавния бюджет, не може да се плаща от здравноосигурителни вноски справяне с бедствие“.
Д-р Маджаров припомни за писмото, което БЛС е изпратил още преди месец до министър-председателя и министъра на здравеопзаването и в което казва, че всички разходи на лечебните заведения и на лекарите, свързани с това, че в момента работят в епидемологична обстановка, която не им дава възможност да работят нормално, трябва да бъдат покрити. Целта е да бъдат запазени модела и лекарите в България.
„По математическия модел ясно се вижда как когато заболеваемостта започва да расте нагоре, пада броя на лекарите и медицинските сестри. Това показва, че те не са били достатъчно защитени и в Китай, и в Иран, и в Италия и тяхната заболеваемост води системата до колапс“, уточни д-р Маджаров.