61% от българите – дебели

В седмицата 02-09 март традиционно обществеността отбелязва Световния ден на затлъстяването – 4 март. От тази година 55 основни научни и обществени организации от цялата планета се обединяват в борбата за неговото овладяване. Проблемът вече е и в дневния ред на Световната здравна организация.
Според проф. Здравко Каменов началник на Клиниката по ендокринология и болести на обмяната в столичната Александровска болница, „Затлъстяването е болест, която се превръща в световна пандемия и изисква сериозни мерки.“
„Огромната част от затлъстяването е свързана именно с прехранване, с намалена физическа активност, с това, че се качваме сутрин в колата и отиваме на работа, там сядаме на бюрото и след обяд нещата се повтарят в обратен ред“, казва той.
Статистиката показва, че България е на 10-то място по затлъстяване в Европа. 61.7% от българите са с наднормено тегло или затлъстяване, показват последните данни на Световната здравна организация (СЗО). В тази категория влизат всички хора над 18 години с индекс на телесна маса (ИТМ) равен или по-голям от 25.
Индексът на телесна маса е основен показател за определяне на хората с наднормено тегло и затлъстяване. Той се формира от теглото на човек в килограми, разделено на ръста му в метри повдигнат на квадрат. Когато ИТМ е по-голям от 25, се счита, че е човек е с наднормено тегло, а при индекс над 30 – със затлъстяване. 59.35% е делът на хората с повишено тегло, показват още данните на СЗО. Около 13% са хората по света със затлъстяване, в Европа – 23.3%, а у нас делът им е 25% от популацията на 18 и повече години, показват данните на СЗО. Аналогично е положението и при децата, където според данните на Световната федерация по затлъстяване (СФЗ) делът на децата в България с наднормено тегло е 13.6%.
Повишената консумация на храна, особено по-богатата на калории, в съчетание с ниската физическа активност водят до негативните резултати, изтъкват специалистите. Това потвърждават и данните на СФЗ. Над 68% от момчетата в България страдат от липса на достатъчна физическа активност, а при момичетата този дял е 79.9%.
Затлъстяването е лечимо хронично заболяване, което изисква обединени усилия, твърдят от Българско дружество за проучване на затлъстяването. Един от лозунгите на EASO (Европейското дружество за проучване на затлъстяването) е „Има спешна нужда от по-добро разбиране за затлъстяването”. Зад него често се крият други заболявания, за които то е съпътстващ синдром, както и често се търсят причини в безобидни състояния, без да се обърне внимание на същинския проблем – как се отразява затлъстяването на личното и общественото здраве.
Затлъстяването не бива да се приема за „самопредизвикано състояние” и лична отговорност на индивида. То е комплексно хронично заболяване, повлияно от много генетични, физиологични, психологични фактори и най-вече, от факторите на околната среда в най-широк смисъл (семейна, атмосферна, икономическа, инфраструктура и пр.).
Наблюдава се нарастващата честота на повишената заболяемост още в млада възраст. Проучване в престижното списание The Lancet Diabetes & Endocrinology съобщава за 10 пъти по-висок риск от рак сред млади хора, които са със затлъстяване от юношеска възраст. Хората, които не получат адекватно лечение за изразено затлъстяване, имат скъсена продължителност на живота с 10 години. У нас вече се обръща внимание на правилното хранене, поне сред най-малките, както и на създаване на информационна среда, подкрепяща рационалното хранене.
По повод на своята 25-годишнина Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания (BASORD) организира своя 18-ти симпозиум „Акад. Ташо Ташев” в София на 06-07 март 2020 г.