Започва ли явна приватизация на болниците?
„Промените в Закона за лечебните заведения отключват процес на явна приватизация, предупреди зам.-председателят на здравната комисия в НС доц. Георги Йорданов при дебатите по Закона за лечебните заведения“.
По думите му основният недостатък на документа е, че през него се променят други закони, които практически нямат отношение към здравеопазването. „Държавните и общинските болници имат задължения, които гравитират между 400 и 600 хил. лв. Досега нямаше искове към тях от кредитори, които да запорират обособени части за изплащане на задълженията им. С подобни предложения се създава възможност средствата, които са получени от продажбата на обособени части, да отидат за изплащане на задължения на болниците“, коментира доц. Йорданов, цитиран от в-к „Дума“.
„С промените не се изяснява какъв ще бъде статутът на преструктурираните лечебни заведения. Относно диспансерите, България е на път да унищожи нещо, което функционира. С промените диспансерът отпада като вид лечебно заведение и се създават нов вид лечебни заведения – центрове за психично здраве“, подчерта депутатът от ДПС д-р Нигяр Джафер. По думите ѝ става въпрос за социално значими болести, засягащи бедните, уязвими слоеве. Психодиспансерите обслужват хора, 30% от които постъпват там с прокурорско решение. 60% от психично болните, които се лекуват в психодиспансерите, са неосигурени, посочи Джафер.
Предвижда се да отпадне задължителната акредитация на лечебните заведения за болнична помощ. Те ще подлежат на доброволна акредитация, освен в случаите, когато извършват обучение на студенти, докторанти и специализанти.
„Законът не е това, което и аз желая. Той наистина има своите пропуски“, призна гербаджията д-р Лъчезар Иванов.
Промените в Закона за лечебните заведения, внесени от МС, бяха приети на първо четене с 96 гласа „за“, 12 „против“, а 10 „въздържали се“.