Когато плащаш на някого, той може да откаже болничен – това е корупционна схема
„За мен темата за болничните вече се преекспонира. Естествено е, когато някой плаща на даден лекар, той да откаже болнични. Това си е чиста корупционна схема. Така започва коментара си по темата Мика Зайкова в интервю за в-к „Монитор“.
Според експерта работодателите не бива да имат претендират кои лекари да верифицират болничния лист, защото функцията на службите за трудова медицина е да изследват високата заболеваемост на българските работници, която се дължи на лоши условия на труд, бедност, а не верификацията на болничните листи. Още повече, че според статистиките на НОИ най-много болнични се издават сега – по време на грипната епидемия и още – българинът най-много харчи за здравеопазване – с 43% за година, а само за едно тримесечие е увеличен с 1,7% – най-много за здраве в ЕС.
Мика Зайкова не опровергава твърдението, че не винаги болничният лист корелира с обективното здравословно състояние на раборника, но „естествено е, когато някой плаща на даден лекар, той да откаже болнични. Това си е чиста корупционна схема.“
За да се разбере истината, достатъчно е да се провери дали работникът е в къщи, дали се лекува на място, а що се отнася до плащането – винаги съм била категорична, че който получава осигуровките, той трябва да плаща обезщетението. Тези пари влизат в НОИ през НАП.
Зайкова обаче одобрява мярката „известие“ – т.е. работодателят да знае, че служителят му е в болнични, за да знае за колко дни се лишава от него.