Д-р Ст. Хасърджиев: Австрийски модел на здравеопазване и 10 пъти по-малко болници
„Австрийски модел на здравеопазване и 10 пъти по-малко болници“ – това формулата за успешна реформа в здравеопазването според д-р Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация, споделена в интервю за в-к „Монитор“.
„Той е пределно конкретен и практичен. В Австрия няма 300 болници като у нас. Там те са само 28, а ролята на Лекарския съюз и на другите съсловни организации е да договорят базисното възнаграждение на лекарите, медицинските сестри и т.н., като се базират на техния опит, знание и квалификация. Много малка част от заплатите им се определя от броя преминали пациенти за разлика от нас, където това е водещо. Нещо повече, в Австрия качеството въобще не се коментира, защото е ясно, че то трябва да бъде постигано. Там са направени алгоритми, които се следват както от професора в университетската болница, така и от лекаря в по-малко лечебно заведение. На тази база се постига и качеството на терапията. Възнаграждението не бива да зависи от броя на преминалите болни. Крайно време е да се постигне това и в България“, конкретизира д-р Хасърджиев.
Според д-р Хасърджиев българинът долаща много за здравеопазване, защото здавната вноска е ниска. Там, където доплащат малко, вноските са високи, коментира той. 4.5 млрд. лв., които държавата предвижда като бюджет за здравеопазване – най-недостатъчни в Европа и според Европейската комисия, и според Световната банка – еза да функционира системата, трябва да се доплаща. Парите за здравеопазване недостигат, защото идват точно от здравноосигурените, които плащат и данъци, а не от държавата или от НЗОК, казва Хасърджиев.
Що се отнася до това, че от години се говори в доболничната помощ да бъде изнесено лечение на много диагнози, според д-р Хасърджиев сегашното положение ще продължи, щом на болницата се плаща не за това колко пациенти е излекувала, а колко е хоспитализирала, все ще има пълни легла.
„Ако обаче лекар излекува своя пациент, без да го изпрати в лечебно заведение, никой няма да му плати. За да го излекуваш, дори той да няма нужда от болнично лечение, ти се налага да го изпратиш за хоспитализация. Крайно време е този голям проблем да бъде решен. Вместо това порочната система продължава.“ – казва той.
Същевременно, тъй като все няма пари, НЗОК не плаща редица изследвания, без които не може да се постави диагнозата на болния и да започне лечението му. Тези изследвания понякога не са по джоба на хората, те се извършват от фармакомпаниите. Когато обаче няма изследвания за сметка на компаниите, лекарите хоспитализират болния по някаква клинична пътека, за да му ги направят, тъй като той не може да си ги плати.