Лекарствата плацебо (без ефект), които лекарите предписват
![](https://www.lexmedicanews.com/wp-content/uploads/2020/02/плацебо-1024x682.jpg)
В цял свят лекарите прилагат на пациентите плацебо. Колко често и защо го правят, колко етично правилно е това и какви са потенциалните ползи и вреди от подобни назначения?
Какво е плацебо?
Според тълговния речник плацебо се наричат лекарство, терапия или операция, които се назначават, симулирайки терапевтично въздействие, каквото всъщност нямат. Плацебо лекарствата нямат ефект фармакологична гледна точка, но могат да се окажат въздействие, свързано с очакванията на пациента от лечението. Плацебо ефектът съществува не само във въображението. Инструменталните методи показват, че вземането на плацебо може да предизвика различни невробиологични реакции в организма. Например , при плацебо анестезия в мозъка опиоидните рецептори реагират, произвежда се допамин и се наблюдава намаляване на активността на структури, които са отговорни за възприемането на болката.
Съществуват и т.н. „активни“ плацебо лекарства, които могат да действат при определени заболявания, но се предписват при състояния, които те по принцип не могат да лекуват. Предписването на антибиотици за вирусни инфекции е типичен пример за този вид плацебо.
И въпреки, че плацебо е одобрен само за клинични изпитвания за ефикасност и безопасност на лекарството и не се препоръчва в нито едно ръководство за лечение на заболяване, то много често се назначава в реалния живор под една или друга форма.
Колко често лекарите предписват плацебо?
Съществуват много проучвания, които се фокусират върху използването на плацебо от медицинските раборници. Анализ по темата показва , че през 2010 г. 17-80% от лекарите и 51-100% от медицинските сестри са прибягвали до плацебо.
В САЩ половината интернисти, ревматолози и семейни лекари редовно дават плацебо на пациенти, включително лекарства без рецепта, антибиотици и успокоителни.
В Германия през 2012 г. 88% от лекарите са използвали плацебо поне веднъж. По-често това е било активно плацебо.
Британско проучване от 2013 г. показва, че 97% от лекарите някога са използвали активно плацебо. 77% от лекарите са правили това средно веднъж седмично.
В Австралия 39% от общопрактикуващите лекари са предписвали инертно плацебо поне веднъж. Активно плацебо са използвали три четвърти специалисти. 42% от тези рецепти са за антибиотици
Според кандидата на медицински науки Ярослав Ашихмин, в Русия лекарите често предписват плацебо, но не липсват точни данни за това.
Защо лекарите предписват плацебо?
Според данните от различни изследвания, лекарите предписват плацебо в отговор на необосновани искания на пациентите за определени лекарства, с цел да се задоволят очакванията на пациента и да го успокощт, за да се избегне конфликт. Възможни са и медицински причини: надеждата за плацебо ефект (тоест положителен ефект), назначаването на манекени за неясни оплаквания и използването за диагностични цели. Предписвайки активно плацебо, лекарите могат просто да повярват, че тези лекарства ще бъдат ефективни.
Кога и как работи плацебо?
Има редовни доклади за ефективността на плацебо в различни области на медицината: хирургия , кардиология , психиатрия , първична помощ . Броят на заболяванията и симптомите, при които учените са тествали плацебо, е в десетките.
Плацебо обикновено действа при условия, при които важно роля играят човешките възприятия (болка, гадене), но има и изключения – ефективност за подобряване на двигателната (двигателната) функция при болестта на Паркинсон.
Ефектите на плацебо, които се показват в научни трудове, редовно се поставят под въпрос. Някои учени посочват , че при проучвания е много трудно да се отдели плацебо ефектът от естествения ход на заболяването, при който могат да настъпят моменти на облекчение.
Проучване на общността на Кокран, публикувано през 2001 г., съобщава, че учените са открили „малко доказателства, че плацебо като цяло има силни клинични ефекти“. Изключението е „значителни ефекти“ върху възприемането на болката от хората. Според екипа на Cochrane, плацебо не може да се препоръча за употреба в медицинската практика.
Етично ли е да използвате плацебо?
Етичният мемент за приложението на плацебо е доста спорен. Използването на плацебо в клиничната практика може да бъде полезно или вредно. Правилата, които уреждат назначаването му, ще повишат безопасността на пациента.
Nocebo – приемана субстанция, която оказва негативен и дори вреден ефект върху пациент, който я приема, дори когато съставките не съдържат вредни вещества.
Ноцебо ефект е обратното на плацебо ефект и представлява негативна реакция чувствана от пациент, който приема ноцебо. Абсолютно неутралните и безопасни вещества също могат да предизвикат нежелани реакции, от тях хората могат да се влошат. Това е така нареченият ефект на ноцебо. Развива се при пациенти, които очакват лечението да ги влоши. В експеримент 50 души с хронична болка в гърба бяха разделени в две групи. Една половина от пациентите получи плацебо с предупреждение, че болката може леко да се засили, на втората беше даден манекен и казаха, че това няма да повлияе на болката. Показателите за болка в първата група бяха значително по-високи. Ефектът на ноцебо е разнообразен: той може да бъде причина за странични ефекти на лекарствата и дори синдрома на отнемане. Както при плацебо ефекта, ноцебо ефектът не е резултат от фармакологичното действие на предписаното вещество. Учените откриха някои физиологични механизми, които стоят зад него. Например, те успяха да идентифицират медиатора, отговорен за засилването на болката с ефекта на ноцебо и дори успяха да я блокират.