В печата днес: Коронавирус в Стара Загора и Северна Македония, „Пирогов“ и доверието на пациентите, болничните и НОИ

„Клиниката по инфекциозни болести на болницата в Стара Загора изследва украински гражданин, който през последните три години е пребивавал в Китай, за евентуално заразяване с коронавирус“ пише в днешния си брог в-к „Сега“, позовавайки се на информация на БНТ. „Украинецът се е прибрал в България на 4 февруари, а преди дни е приет в болницата заради повишена температура. Резултатите от изследванията му се очаква да станат ясни по-късно днес.
Малко под 2 часа са необходими, за да излязат данните от проба за коронавирус, заяви пред БНТ проф. Тодор Кантарджиев. „Последните 5 работни дни бяха изследвани 9 проби на такива пациенти, но не всички се обадиха до медиите. При тях открихме грипен вирус H3, открихме метапневмо вируси, бокавируси“, цитира проф. Кантарджиев изданието.
„Министерството на здравеопазването на Северна Македония информира за двама македонски граждани, които са дали положителен резултат за заразяване с коронавирус, съобщава вестник „Нова Македония“, пише в-к „Дума“.
Става дума за член на екипажа на японски круизен кораб, който е хоспитализиран в японска болница, но е с лека клинична картина, и за още една македонска гражданка, която е в изолация в болница във Франция.
Министърът на здравеопазването Венко Филипче заяви, че цялата система работи с повишено внимание и се следи всяка информация, която идва от чуждестранните здравни институции и от съседните страни“, пише вестникът.
„Увеличихме довереието на пациентите“ е заглавието на интервюто на проф. д-р Асен Балтов, директор на УМБАЛСП „Н.И.Пирогов“ за в-к „24 часа“.
„Гордея се, че постъгнахме два приоритета, без съкращения в екипа – подобрихме организацията и преразпределихме справедливо работата“, споделя проф. Балтов.
Връщайки се назад въ времето преди три години, когато застана начелио на „Пирогов“, проф. Балтов споделя, че въпреки опитите на догавашния здравен министър петър Москов да „срути“ болницата и да я превърне „в една обикновена болница“, той и екипът му са успели „да защитят авторитета и стабилността“ на „Пирогов“ чрез „много структорни и организационни реформи, преосмислихме екипите и работата им така, че оттласнахме ефективността на болницата напред.“
„Личните лекари да изпращат и на шефа копие от болничния“ , пише в-к „24 часа“ и продължава: „Това предложение е залегнало в становището на Националното сдружение на общопрактикуващите лекар. Като първа стъпка обаче и те искат НОИ да поеме отново изплащането на обезщетението и за първите три дни от болничния. Джипитата са категорично против да се намаляват дните за издаване на временната нетрудоспособност. Това би било в ущърб на здравето на болните, но също и с отрицателен икономически резултат, когато недолекувани, нездрави хора се връщат в работната среда, пишат медиците. Според тях сега режимът на лечение се пренебрегва и се разчита повече на медикаментите. Пациентите не искат да спазват дори болничния режим и си позволяват да го нарушават, какво остава за домашния, опасяват се те. И обясняват, че домашният режим може да бъде строг постелен или олекотен – няколко часа на легло, през останалото време леко раздвижване, което понякога дори е задължително в процеса на възстановяване. Но това е обект на обяснение и договаряне между лекуващия лекар и пациента, а не на отметка в болничния лист. Дават за пример, че сковаващата болка в кръста постепенно отзвучава, когато човекът се раздвижва – на такива пациенти се препоръчват бавни разходки. Затова лекарите предлагат ясно да се разпишат видовете режими: болничен, санаторно-курортен и домашен, без да напуска района на населеното място. Както и да се правят комбинации от тях според заболяването и индивидуалните нужди на пациента“, пише изданието.