Обективната медицинска експертиза – препъникамък в съдебните казуси

„Не винаги заключението на вещите лица е обективно.“ Това сподели в ефира на НОВА адв. д-р Мария Петрова, специалист по медицински право.
„Много често те изземват функциите и на прокуратурата, и на съда, произнасяйки присъди или оправдавайки някой“. Повод за коментарите е възобновеното след седем годишно бавене дело за смъртта на 19-годишна родилка, починала 42 дни след раждането от сепсис.
Според адв. Петрова много често „експертизите не са направени въз основа на научни доказателства, практики и критерии, не са задълбочени и обективни. Акцентира се на маловажни факти, а се пропускат „едрите“ неща, които наистина имат значение и би трябвало да дадат насока на делото“, сподели пред LexMedica news тя. Стигало се е и до едва ли не куриозни случаи – експертизата на специалиста да бъде препечатка на написано във в-к „Блиц“, например.
Всичко това говори за непознаване на ролята и същността на медицинската експертиза.
„Тя не се прави с цел да оправдае или да осъди някого, а с цел да анализира случая и резултата и да посочи кое е направено по правилата на изкуството и какво още би могло да се направи, за да се избегне неблагоприятния изход“, сподели още специалистът по медицинско право.
Анализите на адвокатите по медицинско право показват, че най-много в съдебната зала влизат хирурзи, гинеколози, зъболекари и анестезиолози.
„Най-честите казуси, които имаме като тенденция, е разширяване обема на операцията, забравяне на чуждо тяло, грешна страна на операцията при чифтни органи”, обясни адвокатът по медицинско право Мария Петрова.
„Вещите лица изземват понякога функцията и на прокуратурата, и на съда, произнасяйки присъди или оправдавайки някой, без да могат обективно да докажат защо”, каза още Петрова.
Девет медици са влезли в затвора през последните четири години. Присъдите им са за лекарски грешки, допълни адв. Петрова.
1 Отговор
[…] […]