Държавата да поеме политика за подпомагане на специализацията в България

„Необходимо е държавата да има политика за подпомагане на специализацията в България. Всички знаем какъв е проблемът с някои дефицитни специалности, как един млад лекар може да започне да специализира и да остане в държавата да практикува като лекар“. Това заяви пред „Хоризонт“ председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров по повод обсъжданията на проекта за промени в Наредбата за специализациите на младите лекари у нас.
Ние от лекарския съюз се опитахме да бъдем посредник между протестиращите специализанти и министерството на здравеопазването, като спазихме няколко принципа: напърво място, необходимо, а не желателно, е държавата да има п;олитика за подпомагане на студентите и специализантите; на второ място да има заявено съгласие за самия специализант, че е готов да ползва финансиране от държавата срещу определени условия; трябва да има възможност да кандидатства за специализация и по друг вариант, по който не е задължен да връща някакви пари или изобщо да поема някакви задължения, каза д-р Маджаров и добави, че интерпретацията, че всиаки специализанто задължително трябва да останат в България и работят определен брой години.
„При всички положения има желаещи, които да ползват субсидията от държавата срещу условието да останат да работят три години в България. Не е вярно, че всички специализанти отказват това. Проблемът беше, че на пръв поглед наредбата третираше като единствена възможност финансиране чрез министерството, което означаваше, че всички специализанти в България трябва да останат задължително да работят определен брой години, в противен случай ще възстановяват средства.“
БЛС подкрепя предложените промени, категоричен бе д-р Иван Маджаров.