Спасителен хеликоптер – най-рано през 2022 г.

България може да разполага със спасителен хеликоптер най-рано през 2022 година. От Министерството на регионалното развитие и благоустройството съобщиха за БНР, че се очаква договорът за финансиране да бъде сключен през септември тази година.
Страната ни е единствената в ЕС без система за хеликоптерно спасяване, което оказва помощ на пострадали в планините, по пътищата, при бедствия и аварии. За сравнение – Северна Македония има два такива хеликоптера.
Нуждаем се от 6 подобни машини и 5 бази, които да покриват страната, ако се има предвид правилото за “златния час” – първите 60 минути, в които пострадалите може да бъдат спасени, ако бъдат превозени до болница. Статистиката показва, че в държавите, в които има развита подобна мрежа, използването на въздушна спешна помощ води до намаляване на смъртните случаи при катастрофи, бедствия, аварии, инциденти в планината с около 25-30%.
Основните предимства на спешната медицинска помощ с хеликоптер се крият в бързината, с която на мястото на произшествието може да се достави медицински екип с нужното оборудване за оказване на първа помощ. Хеликоптерът не зависи от трафика по пътищата и задръстванията, като може да поддържа скорост от порядъка на 230-250 км/ч. Така при усреднени условия времето за достигане до мястото с нуждаещите се от спешна помощ е поне три пъти по-малко, отколкото с линейка. Това е валидно за градски условия, докато в планински условия времето за пристигане на медицинския екип може да се съкрати още повече. Скоростта на реагиране позволява на един висококвалифициран медицински екип да обслужва много по-голяма площ.
180 човешки живота могат да бъдат спасени на година, ако в страната съществуваше мрежа за хеликоптерна спешна помощ, коментира хеликоптерният спасител Красимир Стоянов.