Е-търга на лекарствата намали 10 пъти цената им!

Е-търгът за лекарствата намали 10 пъти цената на лекарствата, регистрирани в позитивния списък. В това число и на „скандалното“ лекарство Пеметрексед (Pemetrexed), за което управителят на Националната здравноосигурителна каса д-р Дечо Дечев сподели в медиите, че се заплаща 7 пъти по-скъпо на частните болници, в сравнение с общинските. Това стана след проведеният от страна на Министерството на здравеопазването електронен търг за онкологични лекарства за следващите две години.
В търга са участвали 6 дисрибутори, но само тези, чиите цени не надвишават с 10% минималната цена, ще имат шансове за сключване на договор съз здравното министерство.
Най-ниската постигната цена на търга е 103 лв. за поакавка от 500 мг.
Скандалното в предишната практика беше, че цената на лекарството официално се обявщваше за 1063 лв. и минаваше за най-ниската за 10 страни, с които сравнявахме цените на лекарствата си. Целта – да не се въздейства върху ценообразуването в останалите европейски държави. А в действителност, поради голямото предлагане, лекарството се предлагаше на болниците у нас и за 118 лв.! Различното заплащане на едно и също лекарство за частни и общински болници беше само една от неравнопоставеностите, които д-р Дечев коментира в инретвюто си в медиите през януари, наред с липсата на задължение за частните болници, да провеждат обществени поръчки за дейности, спонсорирани от касата.
Ползата от търга беше потвърдена и от здравният министър Кирил Ананиев, който сподели, че вместо планираните 1.220 млрд. лева, е реализирана икономия от 57 млн. лв. релната икономия ще бъде още по-голяма, тъй като се очаква цените на лекарствата да паднат под договорените.
„По първоначалните спецификации, стойността на лекарствата щеше да достигне на базата на този търг около 1, 280 млрд. След провеждането на търга бяха намалени тези средства с 57 млн. лева. А това е икономия за бюджета на НЗОК. Това правителство създаде и проведе електронен търг, една мечта на доста други правителства“, обясни Ананиев. Той допълни, че в търга са се включили различни болници – държавни, общински и със смесено участие.
Министърът изрази надежда, че скоро ще могат да се включват и частните болници, и припомни за законодателната инициатива, която самият той лансира след скандала с лекарствата, заплащани от НЗОК на различни цени в частните и държавните болници.
„Желанието е с бъдеща законова промяна да се даде възможност тези цени да бъдат използвани и от частни лечебни заведения“, допълни Ананиев.
От министерството съобщиха , че през февруари предстои да бъдат осъществени още пет електронни търга и за останалите лекарства за болниците.