Индийските учени: Приликите в геномите на 2019-nCoV и ХИВ не са случайни
Индийските изследователи са идентифицирали четири „вложки“ в генома на 2019-nCoV, за които твърдят, че не се намират в други коронавируси и които показват голяма прилика с вируса на ХИВ. Учениете открито намекват за изкуствения произход на 2019-nCoV, макар някои техни колеги да ги обвиняват в преднамереност, пише „День Росссии“, позовавайки се на публикация в сайта за предпечат на biorXiv.
Група учени от два университета в Индия видяха „свръхестествено“ сходство между китайския коронавирус 2019-nCoV и вируса на човешкия имунодефицит се казва в статията.
Авторите твърдят, че са открили четири региона в генома на 2019-nCoV, които копират или са много сходни с протеините от два вида ХИВ – HIV-1 gp120 и HIV-1 Gag.
Индийците също така подчертават, че подобни прилики с ХИВ и раздели от кода, които са нехарактерни за другите коронавируси, „е малко вероятно да бъдат произволни по произход“.
Повечето коментари към статията са критични: публикацията е осъдена за „ненаучна“ буквално от първата дума „uncanny“ („свръхестествено“).
Иля Цирлов (човек с това име работи в Сибирския институт по клинична и експериментална медицина) директно нарича заключенията „неверни“. „Д-р Конерман от Станфорд току-що провери резултатите им. Приликите са неверни. От четирите вложки, които идентифицират … две са открити в коронавирус прилеп. От останалите два само един прилича на ХИВ, но е толкова кратък (6 пункта), че приликата може да се счита за случайна“, посочва той.
User Song Yang (такъв учен работи с университета в Джорджия) и дори твърди, че и четирите „подозрителни“ вложки са открити в вируса Bat-SARS Like CoV, открит през 2013 г.
Въпреки негативните коментари, резултатите на индийските учениса ва взети под внимание, защото на една част от заболелите се прилага лечение, като при носителите на ХИВ.
Междувременно броят на заразените с китайски коронавирус е почти 14 000. На ден бяха поставени два тъжни рекорда: от ръста на болните и от броя на смъртните случаи.
5 Отговори
[…] […]
[…] […]
[…] […]
[…] […]
[…] […]