Сдружението на частните болници с позиция за обществените поръчки за лекарствата
Позицията на частните болници относно въвеждането на изискването да правят обществени поръчки за лекарства, реимбурсирани от Здравната каса, намира място в някои днешни печатни издания. „Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) да договаря с производителите цените на лекарствата и да заплаща директно на тях. Това се посочва в позицията на Националното сдружение на частните болници, внесена в министерствата на здравеопазването и на финансите, както и в Народното събрание, съобщи БТА.
Повод за изразяване на становището е споделеното в медиите твърдение на управителя на НЗОК д-р Дечо Дечев заяви в медиите, че частните болници купуват лекарства на 7-пъти по-висока цена в сравнение с държавните и общински здравни заведения. Пред дарик радио д-р Дечев коментира, че прокарването на лобистки закони предполага такива злоупотреби и че е нужна промяна. Д-р Дечев повдигна отново и коментирания в продължение на години проблем за превилигированост на частните болници по отношение на незадължителните за тпх обществени поръчки.
„Бихме искали да подчертаем, че въвеждането на задължение за провеждане на обществени поръчки от частните болници, не само, че ще противоречи на Европейското право, но и няма да реши поставения въпрос – за различните цени заплащани от НЗОК. В публикуваната на Интернет страницата на НЗОК справка се вижда ясно, че цената на закупуване на pemetrexed е различна при различните болници, независимо дали са провеждали или не обществени поръчки. Вижда се ясно, че има разлика до 5 пъти в цената при болници, провеждали обществени поръчки. Провеждането на обществена поръчка не гарантира нито най-ниска цена, нито еднаква цена за всички лечебни заведения. Решението на проблема трябва да се търси на друго място. Вместо да се принуждават всички болници да правят обществени поръчки за лекарства, далеч по-добре, по-лесно и по-ефективно е, да се смени модела на договаряне и заплащане“, се казва в в становището на сдружението.
Предложението от частните болници би довело до цена на лекарствата, еднаква за всички, а НЗОК, като единствен купувач, ще може да договори най-ниските възможни цени, посочват от сдружението. Ако се приеме този подход, няма да се налага да се нарушава Европейското право, с всичките неблагоприятни последици от това, се допълва в позицията на сдружението“.