Учени: Ефективността на HPV ваксините може да е преувеличена
Учените са анализирали клинични изпитвания на две ваксини срещу човешки папиломен вирус (HPV) и са стигнали до заключението, че претендираната ефикасност на тези ваксини може да бъде преувеличена. Авторите на научната работа смятат, че доказателствата за защитния ефект от ваксинацията са слаби. Рецензията е публикувана в Journal of the Royal Society of Medicine .

Нов анализ на 12 клинични проучвания на ваксините Cervarix и Gardasil беше направен от учени от Нюкасълския университет и Лондонския университет Queen Queen. Той идентифицира няколко фактора в тях, които могат да доведат до грешки при оценката на ефективността на ваксините.
„Не знаем дали ваксинацията срещу HPV може да предпази от рак на шийката на матката“, пишат учените. Те сочат, че развитието на болестта отнема десетилетия, а участниците в проучванията обикновено се наблюдават до 6 години. Тоест, проектирането на научни трудове не би могло да даде точен отговор на този въпрос.
За да предскажат риска от рак на шийката на матката в бъдеще, в изследваните проучвания учените едновременно наблюдават два вида промени в клетките на шийката на матката: ниска и висока. Клеър Рийс, водещ автор на анализа, заяви в съобщение за пресата, че такъв подход не може да даде точна оценка. Нискостепенните лезии се появяват по-често и могат да възникнат спонтанно, без прогресия. Следователно тяхното изчезване може да не е винаги свързано с използването на ваксини.

Пострадали от ваксини заведоха колективен иск в Япония
Авторите посочват, че патологичните промени в клетките на маточната шийка са най-вероятно свръхдиагностицирани (открити по-често, отколкото в реалния живот). В проучванията те са анализирани на интервали от 6-12 месеца, докато обикновено това се прави на всеки 36 месеца. Този фактор може също да доведе до преувеличаване на ефикасността на ваксината.
Проведени са проучвания с жени, които са значително по-възрастни от момичетата, които се препоръчват за ваксинация срещу HPV. Учените смятат това несъответствие за друга важна грешка. Ефективността на ваксините за момичета на възраст 9-13 години е изследвана само чрез определяне на антитела към вируса в кръвта. Но как тези индикатори ще повлияят на защитата срещу рак в бъдеще, не се знае.
Авторите на анализа призовават за нови проучвания на ефикасността на ваксината, независимо от спонсорството от производителите. Те ще трябва да вземат предвид всички грешки на старите изследвания. Те също така предлагат да се създадат бази данни, които да отразяват разпространението на рака на маточната шийка и смъртността от него, като се вземе предвид вида на вируса. Това трябва да помогне да се определи дали ваксинацията срещу HPV се отплаща и трябва да бъде приоритет за общественото здраве.
Учените препоръчват жените редовно да се подлагат на скрининг за патологии на шийката на матката.
„Имаме добри доказателства, че редовният скрининг на шийката на матката значително намалява риска от рак, независимо дали една жена е ваксинирана или не“, казва професор Алисън Поллок от университета в Нюкасъл, съавтор на изследването.

2 Отговори
[…] Учени: Ефективността на HPV ваксините може да е преувели… […]
[…] Учени: Ефективността на HPV ваксините може да е преувели… […]