Изслушаха д-р Дечо Дечев в парламента

„Поводът за изслушването са твърденията, но същността му са проблемите, които постави д-р Дечев. Искам да ви предпазя от желанията да тласнете изслушването към лекарствената политика, тъй като на първо място е липсата на реформа, а лекарствата са на второ. Третият проблем е контролът на дейността на НЗОК, следва липсата на медицинските стандарти и фармакотерапевтични ръководства, липсата на централизирани доставки, които отново се преместиха за края на годината, липсата на информационна система, която също отново е отложена и не на последно място са заплатите на прерсонала, за които д-р Дечев правилно каза, че е нон сенс да се определят през Рамковия договор и да зависят от оборота на лечебното заведение“, каза проф. Георги Михайлов, мотивирайки искането си за спешното извикване на управителя на Касата в парламентарната комисия.
От своя страна министър Ананиев заяви, че готов за разговори и за подобряване на системата на здравеопазването, независимо, че до изборите остава една година.
„Не съм се отказал от разговора за промяна на системата на здравеопазването. Само че този разговор трябва да се води спокойно, разумно, балансирано, без крайни позиции и крайни отрицания. Трябва да има поне преобладаващ консенсус, за да можем да тръгнем напред. По този пово ще започнем дебат с всички политически сили, за да можем наистина да намерим онзи модел, който е приемлив както за хората, така и за тези, които управляват системата. Не мислете, че съм се отказал, независимо че остава само година до изборите. Това е цяла година, която ще оползотворим заедно“.
Той уточни, че вече е подготвил текст за изменение на Закона за обществените поръчки, който да постави при равни условия държавните, общинските и частните болници. Текстът е предаден финансовия министър Горанов, който е вносител на изменението на закона в Министерски съвет.
Според д-р Дечо Дечев огромният проблем е в липсата на национална електронна система, който се отрязявал пряко върху контрола. „Това прави контрола неефективен, докато ако има такава система, това ще промени генерално нещата“, каза той и отново припомни, че в НЗОК има такава система, която работи.
В същото време обаче доц. Лъчезар Иванов от ГЕРБ попита как така д-р Дечев е разбрал за огромната разлика в цените на онкологичното лекарство едва на края на годината, при положение, че фактури се изплащат всеки месец. И то едва след като е бил сезиран от един от дистрибуторите.
„Веднъж годишно се прави преглед на цените на всички лекарства. Производителят няма право да продава директно, а през дистрибутор, който, специално при онкологичните лекарства, има право да прибави 4% към стойността, на която купува от производителя. Защо Касата не е забелязала разликата, при положение , че се плаща всеки месец? Ако фирмата действително продава с толкова голяма разлика, тя подлежи на глоба, защото няма право на повече от 4% надценка. Ако пък е започнала да получава лекарството на по-ниска цена, тя трябва да е сигнализарила Националния съвет по цените на лекарствата. Ако пък действително е продаван този химиотерапевтичен продукт на цена от 200 лв., Касата трябва да е проверила срока на годност на лекарството. И тук следва логичния въпрос, защо д-р Дечев, който е един от най-големите експерти, не излиза пред министъра на здравеопазването да съобщи за разликата, а изведнъж хвърля бомбата в медия?“, попита доц. Иванов.
Д-р Дечев заяви, че трябва да се прави разлика между регистрирана цена и продажна цена. Всички цени, който са близки до пределната, са напълно законни. За кое бездейства Касата, след като всичко е в рамките на закона?! Не е странно, че се появява по-ниската цена, а по-високата е проблемна. И по-високата се появява заради липсата на обществениете поръчки. „Нашата политика трябва да е в тази посока – регистрирайте цени, които са най-ниските в Европа, но продавайте на по-ниски, отколкото сте регистрирали. Защото тази цена ще бъде обявена за всички страни в Европа“, отговори д-р Дечев.
Д-р Даниела Дариткова попита защо първо е съобщил в медиите, че в здравното законодателство открива лобизъм, а не го е направил пред институциите и компетентните органи. „Защото това е напълно законова практика и няма кого да сезирам. Аз ви информирам през медиите, защото така най-бързо се решават нещата“, отговори той.
„Днес направихме справка – най-ниската цена на този медикамент е в България и Словакия. В момента имаме пет регистрирани генерични лекарствени продукта, оригиналът вече не е в България. Конкретният продукт е регистриран в ПЛС, фигурира във фармакотерапевтичното ръководство по медицинска онкология. По отношение на цените – има такива случаи, когато се дават огромни рабати, виждал съм и до 80%, когато се внася продукт с изтичащ срок на годност. Последните два месеца такива случаи съм виждал много. Вчера сме се самозерали и днес сме пратили проверяващи в склада на фирмата, притежател на разрешение за употреба, ще проверим и всички фактури за миналата година – на каква цена е внесено лекарството, фактурите на дистрибутора за болниците, и тогава ще видим дали нямаме закононарушение“, заяви председателят на Национални съвет по цени и реимбурсиране проф. Николай Данчев..
„Спешно изискахме от 39 лечебни заведения за лечение на окологични и хематологично заболявания. От тях 13 са частна собственост, а останалите 26 са с държавно, общинско или смесено участие. Към края на вчерашния ден получихме справки от 27 от лечебните заведения, като от тях 11 са частни, и се установи следното: от общо анализираните 341 лекарствени продукти. Четири са лекарствените продукти, при които забелязахме тази голяма разлика – средно 10 пъти“, каза мин. Ананиев.
Министърът коментира и въпроси от страна на Европейската комисия. „ЕК очаква да получи отговори на въпросите, които ни е поставила. В нашата област на здравеопазването има два, от които единият е свързан с обществените поръчки от частните болници. Вторият касае лекарствата за редките болести, за които няма алтернативно лечение и те да минават по Закона за обществените поръчки“, каза той.