Д-р Дечо Дечев: Зад всички частни болници стоят крупни бизнесинтереси
„Зад всички частни болници стоят крупни бизнесинтереси“. Това каза управителят на Националната здравноосигурителна каса д-р Дечо Дечев в предаването „Лице в лице“ по бТВ.
„Зад всички частни болници стоят интересите на крупни инвеститори“, заяви д-р Дечев и обясни, какъв е пътят на едно лекарство преди касата да го заплати. По думите му има три нива – първо е производителят, след това е търговецът, който фактурира на производителя, следва болницата, която купува от търговеца, а след това болницата го фактурира към Касата.
Ако едно лекарство може да струва в диапазона между 1 и 50 лв., по регламент щом е в тази рамка Касата е длъжна да го заплати. Пак по закон Касата получава само информация за каква сума болницата е закупила лекарството. За другите две нива, за търговеца и производителя, няма информация в Касата. Такава информация има министърът на здравеопазването.
„Знаят се имената и на дистрибуторите, ще има положителен резултат, ако се направи проверка както трябва“, заключи д-р Дечев след разказа на установеното до момента, но не посочи конкретни имена.
Д-р Дечо Дечев: Лобизмът – прът в колелата на здравната каса
„Тази година Касата промени наредбата за преразход, когато се отчита 2019 г., на всеки производител предоставяме информация колко сме му заплатили, ако е повече от предишния период той трябва да върне определена сума“, коментира още Дечев.
След подаден такъв отчет един от производителите ни сигнализира, че броя на купените от него медикаменти съвпада, но той е получил драстично по-малко като сума, отколкото е платила Касата на болниците. Направихме проверка и се оказа, че въпреки, че той продава на много по-ниска цена, болниците купуват на драстично завишени цени. От 29-те болници, които са използвали този продукт, първите 11, които са с най-висока цена, са частни лечебни заведения.
Д-р Дечев обяви, че информацията е публична и конкретно назова както медикамента, така и 11-те болници. По думите му става въпрос за лекарство, за вливане за онкоболни.
Международното, непатентно наименование, което не е търговско, в случая медикаментът е „Пеметрексит“, а „Пеметрексет“ е търговското име с което фирмата „Елвожен“ е предлагало този продукт. Най-високата цена за медикамента възлиза на 1163 лв. Най-ниската цена, която е регистрирана сред тези 29 лечебни заведения е на болница „ Св. Иван Рилски“.
Лекарство с такъв състав произвеждат още 3-ма производители и когато има поръчка по ЗОП се явяват 4-мата. Естествено е да се понижи цената по тази причина. В болниците, където е имало процедура по ЗОП, цената е драстично по-ниска, каза още д-р Дечев.
Вместо депутатите да се сърдят, че това добива публичност, трябва да разберат, че в случая пряко се ощетява Касата.
Демонополизация, г-н Дечев, а не лични драми
Въпросът е, че този който трябва да получава информацията по закона, т.е. министъра, който в случая през тези 2 години е бил и в надзора на Касата и зам. министър на финансите. Дали му се иска или не, той би трябвало да има тази информация. По закон всички заведения ежемесечно трябва да се отчитат пред министъра, заяви още д-р Дечев. И обяви, че вече има подаден сигнал в прокуратурата и предстои разследване на други такива случаи.
Той поясни, че всичко е законно във фазата когато Касата да заплаща на болниците, когато цената е във фиксираната рамка. Възможността за източване е когато търговецът е продал лекарството на по-висока цена. НАП, Прокуратура и други органи би следвало да могат да проверят тези потоци.
По думите му, през 2016 г., на базата на това решение, повечето болници са си направили собствени търговски дружества и на практика разликата от 700% влиза в полза на болницата, която е и собственик на търговеца на едро.
Д-р Дечев поясни още, че лицензите за търговия на едро и лицензите на болниците се издават от един и същи човек, а това отново е министърът на здравеопазването.
По думите му, да бъдат изисквани финансовите резултати от болниците е също задължение на министъра. Има и нормативни документи, които показват, че са правени и други поправки в закони, които изключват частните болници от задълженията, които имат другите болници, включително и представянето на такива отчети, каза д-р Дечев.
„Зад всяка болница Свети или Света еди-коя стои голям и сериозен инвеститор. Частните болници развиват сфери, от които се печели много. Такива са например онкозаболяванията. Друго е и възможността, на територията на тези болници, да се извършват клинични проучвания“.
Нигяр Джафер: МЗ е влязло в кръгова отбрана след изявленията на д-р Дечев
Попитан дали и злоупотребите с поставяне на стентове е такъв вид дейност, д-р Дечев каза, че стентът е нещо обективно, защото е медицинско изделие, което може да се проследи, защото има маркировка, която следва да се посочи. Интересът е друг – дали винаги е необходимо да се постави стент или броя на необходимите такива.
Националната каса съществува вече 20 години и в резултата на това вече има хора, които до много голяма степен са се специализирали в изготвянето на отчетите, защото Касата работи с отчети. Има хора, бивши и настоящи служители на Касата, които се използват като консултанти, разкри д-р Дечев.
Когато започнах, преди година и 8 месеца, за мен имаше един важен ангажимент, който бе и голямо предизвикателство. Това бе въпросът дали може Касата да завърши годината без дефицит. Това се случи. Един екип от експерти, който работи в Касата, направи механизъм за отстъпки на лекарства, чрез който бяха събрани и могат да се събират 250 милиона годишно, отбеляза д-р Дечев за работата си.
От известно време, хора на които работата не им върви, правят опити да прехвърлят техните негативи върху Касата. Добра или лоша, докато няма друг модел, Националната каса е тази, на която се крепи в момента системата. Другото място – министерството на здравеопазването не подкрепя системата. Д-р Дечев призова да не се унищожава единственото място, на което се крепи здравната система, докато не бъде намерен друг модел. Той бе категоричен, че не би се кандидатирал повече за този пост.
На въпроса дали би поел поста на министър на здравеопазването д-р Дечев отговори, че
„Когато започнах преди 1 година и 8 месеца – исках да знам може ли НЗОК да има поне 1 година без дефицит. Отговорът е „да“, може и това се случи за първи път от 20 години, откакто касата съществува. Един екип въведе механизъм за отстъпки на лекарства, който събра 216 млн. лв. средства, които бихме ги платили, ако нямаше механизъм за отстъпки. НЗОК е в много по-добро състояние – и кадрово, и всякакво. От известно време някои хора, на които работата не им върви, правят всякакви опити, защото са майстори в интригите – своите негативи да ги прехвърлят на касата.
Но НЗОК е тази, на която се крепи цялата здравна система. Другото място не е в състояние да приеме предизвикателствата. Затова се обръщам към всички – да не унищожаваме единственото място, на което се крепи тази система, докато не измислим алтернатива. И за този модел за пореден път се забавихме.“
„Хората от моето поколение тряба да разберат, че кариерата има начало и край. И хората трябва да излязат във форма на финала си. Аз съм в пенсионна възраст. Нека дойдат млади хора“.