Застрашава ли Наредба Н-18 медицинските данни на пациентите
След броени дни – от 1 февруари у нас влязат в сила промените в Наредба Н-18, която ще засегне всички фирми в България, които приемат плащане в брой, в тази група са и практиките на общопрактикуващите лекари, а това крие опасност от изтичане на медицинска информация за здравнонеосигурени лица, споделя д-р Гергана Николова, ОПЛ и член на УС на БЛС.

Според д-р Николова, текстовете в наредбата многократно превишават целите на фискалния контрол и в системата на здравеопазването могат да засегнат здравето, правата и интересите на гражданите. „Предвижда се да работим с пълно и с облекчено СУПТО (софтуер за управление на продажбите на търговските обекти). Това означава, че при обслужване на здравно осигурените пациенти няма да има непрекъсната връзка на нашите компютри с НАП, но при обслужване на здравно неосигурените е проблемът“, коментира д-р Николова, цитирана от clinica.bg
На практика това означава, че ще се наложи ОПЛ да имат допълнителна програма, по която да преглеждат само здравно неосигурените пациенти, което, при липса на добра интернет връзка, прегледите няма да могат да се осъществят, защото компютъра ще блокира, уточни тя. Друго неудобство пред медиците е липсата на яснота как ще се случи прехвърлянето в отчитането на пациент, който до вчера е бил здравно неосигурен и мине в групата на здравно осигурените. „Ще се получат едни твърде неприятни колизии, на фона на опашките пред кабинетите, когато дойде разгара на грипната епидемия“, допълни д-р Николова.

Нова регулация променя режима за защита на личните данни – бъдете подготвени!
Опасенията на д-р Николова са продиктувани от спомена за източване на данни от НАП, тъй като в компютрите на ОПЛ има медицинска информация за това от какво страдат пациентите ни, от какво се лекуват и каква е тяхната генетична предизпозиция и др.