В печата днес: Нови трусове в здравеопазването, регистър на лекарските грешки, водната криза и боклуците

„Нови трусове в здравеопазването“ е заглавието, под което в-к „Дума“ коментира репортажа на радио Дарик с управителя на НЗОК д-р Дечо Дечев.
„Няколко месеца преди края на мандата си управителят на НЗОК д-р Дечо Дечев атакува министъра на здравеопазването“, се казва в статията.
За обещаните от правителството 50 милиона лева за заплати на сестрите шефът на НЗОК казва, че е невъзможно да се обещаят пари от държавния бюджет в модел, в който приходите на болниците са от дейности. По думите му се прокарват лобистки закони – частните болници са освободени от обществени поръчки, а държавните и общинските не са, на НЗОК е забранено да изисква от частните болници финансови показатели за тяхната дейност, а екипът на МЗ още не е успял да свърши националната информационна система.
Според д-р Дечев е необходима и реорганизация на здравната каса.
„В няколко случая през годината каруцата беше поставена пред коня. Първият бяха тези прословути 50 млн. лв. (за медицинските сестри-б.р.), че ще се дадат от бюджета на държавата. И най-парадоксалното, че това го предлагат хора, на които професионалният живот е минал в правене на бюджета“, това заяви пред Дарик управителят на НЗОК д-р Дечо Дечев. Той е категоричен, че е невъзможно да се обещаят пари от държавния бюджет в модел, в който приходите на една болница се получават на база дейност. Единственият начин е, ако се повишат цените на определени дейности, обясни шефът на НЗОК защо през юли 2019 г. се повишиха цените на определени дейности. Три месеца по-късно се каза, че се дават 200 млн. лв. за увеличаване на цените на някои клинични пътеки и отново касата бе поставена пред свършен факт, припомня Дечев.
„Прокарват се лобистки закони, заяви Дечев и попита защо частните болници са освободени от обществени поръчки, а държавните и общинските не са. Дечев припомня, че преди година и половина бил прокаран и друг лобистки текст, според който било забранено на НЗОК да изисква от частните болници финансови показатели в тяхната дейност, докато държавните и общинските дават такива отчети. Дечев дава пример и с лекарства: „едно и също конкретно лекарство на един и същи производител, когато се отчита от държавна и общинска болница, се плаща от касата на 150 лв., а когато се отчита от частна, го плащаме на 1050 лв. Разликата е 7 пъти. Защо ви ги казвам тези неща? Защото всеки греши, но разумният човек си вади изводи и не повтаря грешките си. Ние обаче – един път пипаме котлона, втори път, трети път – животно да беше, щеше да се научи, че котлонът пари. Ние обаче не се научихме“, коментира казаното от д-р Дечев всекидневникът.
Според Дечев е необходима реорганизация на НЗОК – да няма 28 структури в страната, а 6. Според него необходима е и „ревизия на броя на болниците. Ако съществуващият ресурс се инвестира в по-малък брой лечебни заведения, отколкото са тези 387, с които касата в момента има договор, парите ще бъдат достатъчни, без да се нарушават достъпът и качеството на лечението. А екипът на МЗ и тази година не успя да свърши националната информационна система“, казва Дечев.
„По думите на Дечев тревожно е положението с медицинските стандарти и правилата, по които се работи, нищо не се прави и по фармако-терапевтични ръководства, които определят унисона на терапиите. Аз си отивам на 12 март, защото ангажиментът, който съм поел, е за един мандат, който изтича тогава, обяви оттеглянето си от поста д-р Дечев“, завършва „Дума“.
„Унас няма регистър на лекарските грешки“ – пише на първата си страница в-к „Телеграф“, позовавайки се на информация на СК на БЛС. „Най-много се съдят хирурзи и педиатри“, продължава вестникът икоментира искането на етичната комисия към колегията да следи за добрите медицински практики и за налагане на 5 заплати глоба за виновните лекари.
„Във всяка нормална държава след криза, подобна на тази в Перник, правителството щеше да е свалено. И то не с парламентарен вот на недоверие, какъвто БСП подготвя за четвърти път срещу коалиционния кабинет на ГЕРБ и „Обединените патриоти“. Такова правителство щеше да бъде пометено от бунта на оставените без вода стотина хиляди граждани. Българите, свикнали да търпят всякакъв управленски произвол, преглътнаха и това. И не излязоха на масови протести, за щастие на Борисов, който се ужасява от уличния натиск. За да го предотврати, той изпрати полицейски подкрепления в града с обяснението, че униформените щели да помагат за справянето с проблема. Вярно, жители на три пернишки села блокираха пътя към Кулата, но не с искане за отмяна, а за въвеждане на воден режим! Така щели да са сигурни, че поне няколко часа в денонощието ще имат достъп до течаща вода, без значение дали мътна, или бистра.“, пише в-к „Дневник“, цитирайки радиожурналистката Венелина Попова.