Електронните цигари 95% безвредни? Мит!
Медиите често повтарят твърдението, че електронните цигари са „95% по-малко опасни“ от обикновените цигари, базирайки се на анализ на британски учени от 2013 г. Нови проучвания. бубликувани вAmerican Journal of Public Health обаче покават другоекспертите казват, че това не е вярно и дезориентира хората.
„Оценката от „95% по-сигурна “е„ фактои “ – невярна информация, която се повтаря толкова често, че се смята за факт“, пишат авторите на ново проучване.
Учените отбелязват, че лекарите и здравните специалисти трябва да бъдат предпазливи към подобни твърдения. Говорейки за това, те трябва да посочат ненадеждността на тези данни.
Твърдението, че електронните цигари са 95% по-безопасни, се появи, когато през 2013 г. Тогава учените се опитаха да сравнят опасностите от 12 тютюневи изделия по 14 критерия. Но дори и тогава експертите отбелязват, че тяхното проучване не се основава на недостатъчни доказателства. Въпреки това изявлението беше широко разпространено, дори официални източници го използваха, например Министерството на здравеопазването на Великобритания.
В ново проучване авторите изтъкват, че разбирането на проблема се е променило значително от 2013 г. Например, в допълнение към използването на нови материали, много електронни цигари днес могат да увеличат капацитета си 10-20 пъти. Това води до увеличаване на потенциалната вреда от електронните цигари, тъй като полученият аерозол съдържа повече никотин и други токсини.
След 2013 г. асортиментът от течни вапети значително се разшири. Сега в производството се използват хиляди аромати, които са признати за „като цяло безопасни“ за поглъщане, но токсичността им към белите дробове остава неизвестна. Използването на протониран никотин или „никотинова сол“ също може да увеличи концентрацията на никотин в инхалирания аерозол.
През последните години излизат много проучвания, които демонстрират реалните опасности от електронните цигари. Сега е известно, че те допринасят за развитието на белодробни заболявания и влошават хода си, а също са опасни за сърцето.
„Важно е да разберем, че твърдението„ 95% по-безопасно “е мит. Те продължават да го цитират и той може да привлече хората да започнат да използват електронни цигари “, казват авторите.