Отчет на председателя на БАПЗГ Милка Василева на Петия редовен конгрес

Председателят на УС на БАПЗГ Милка Василева изнесе отчетен доклад за периода 2016 – 2019 г. пред 400-те делегати от цялата страна, участници в редовния Пети конгрес на съсловната организаци, който се проведе вчера, 11 януари в дотел „Рамада“ – София, съобщиха от съсловната организация.
Докладът беше пречупен през призмата на трите основни приоритета, които си е поставила като цели съсловната организация:
– устойчива организационна дейност;
– повишаване на заплатите (въпреки че БАПЗГ не може да изпълнява синдикални дейности);
– подобряване на възможностите за продължаващо обучение.
В доклада си Милка Василева изтъкна като успех, че в резултат на 5-годишни усилия в Колективния трудов договор за 2016 г. е залегнало заплащането на придобит сертификат за професионална квалификация – по 20 лева към заплатата за първи и за всеки следващ сертификат, както и 50 лв. за придобита специалност. Тези условия залегнаха и в КТД 2018 г.
“Важното е, че все повече работодатели осъзнават, че трябва да се заплаща придобитата по-висока квалификация, която не е самоцел, а грижа за повече компетентност и желание за поемане на по-голяма отговорност”, подчерта лидерът на БАПЗГ и отчете, че за периода 2016 – 2019 г. са проведени 2686 кредитни мероприятия, в които са участвали 29 734 участници. Новите сертификати, които са издадени в този период са 1908.
“Това е огромен интелектуален и професионален потенциал, който чака да бъде оценен и използван в медицинската практика. Едно от основните ни искания беше държавата да поеме своята роля за продължаващото обучение, като осигурява поне 2 дни платен служебен отпуск за участие в кредитни мероприятия. Засега няма обещание”, изтъкна Милка Василева.
Тя се спря и на социалния статус на съсловието:
„С огромна тъга трябва да отчетем липсата на уважение, засилващата се агресия на работното място, изтощителната работа на две и три работни места, незаплащане на извънредния труд, невъзможност за ползване на редовен отпуск поради липса на персонал и много други неблагополучия, които за съжаление ние сами не можем да разрешим. Подавахме редовни доклади за намаляващия брой професионалисти по здравни грижи, което беше отразено и в Доклада на Европейската комисия за Европейския семестър с препоръка към правителството за спешни мерки за възстановяване на кадровия потенциал. Нашата реакция беше с поредица от конференции, брифинги, протестни декларации, отворени писма и срещи, с които да привлечем вниманието на обществото към нашите проблеми и управляващите да вземат бързи адекватни решения”.
Г-жа Милка Василева изброи най-важните събития през отчетния период: провеждане на открити уроци за промоция на професиите в направление „Здравни грижи”; провеждане на различни обучения и национални форуми по здравни грижи, създаване на Национален консултативен студентски съвет към БАПЗГ; организиране и провеждане на национални протести за по-добри условия на труд, по-високи заплати за професионалистите по здравни грижи и настояване за изготвяне на национална стратегия за развитието на здравните грижи у нас; изпращане на открити писма, декларации и становища до отговорните институции с искания за промени в сферата на здравните грижи; провеждане на срещи с председателите на Народното събрание и на Комисията по здравеопазването в 44-то Народно събрание, здравния министър, националния омбудсман, синдикатите, съсловни и пациентски организации, и др.
Отчетни доклади изнесоха и председателят на Националния съвет по качество на БАПЗГ г-жа Петя Недкова, председателят на Националната контролна комисия г-жа Лили Николова и председателят на Националната комисия по професионална етика г-жа Катя Христова.