Д-р Дечев гневен и конкретен: Микс от некадърност и нежелание в управлението и контрола на здравеопазването

„Контролът е най-болната тема в работата на Касата, защото ефективността му зависи от много фактори, от много нормативни документи от много други институции, които също имат отношение към този контрол.“ Това сподели в ефира на радио Дарик управителят на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), д-р Дечо Дечев, коментар за проблемите в работа на Касата и на здравеопазването ни като цяло.
Контролът е един от проблемите, защото на практика се осъщестява на база отчетни документи. И понеже системата не е променяна от много години, изпълнителите на медицински дейности придобиха опит в изготвяне на отчетни документи според системата. И въпреки че по документи проблем няма, можем да говорим за организирана система за отчитане на дейности, които са извършени в по-малък обем, или избщо не са извършени. Това е факт, категоричен бе д-р Дечев.

Как зле финансираната здравна система ражда лекари милионери?
Затова се налага една цялостна ревизия на дейността на касата както в нейната организация с 28 регионални каси, защото тя не е адекватна на промените, които настъпиха през тези 20 години. Лично мое мнение, че касите не бива да бъдат повече от шест. Това е оптималният вариант, защото той ще доведе до окрупняване на кадровия ресурс на Касата, който, няма какво да криеме, е непълноценен като квалификация. И от друга страна би довело до по-пълноценно използване на ресурса за административни дейности, коментира още управителят на Касата.
В същото време д-р Дечев изрази скептицизъм, че предлаганото от него може да случи поради наближаващите парламентарни избори. „Макар че пътят на развитие е натам. Няма ка да избягаме.“ Окрупняването, според д-р Дечев, ще доведе до отдалечаване на връзката контрол-контролиран, защо в по-малките райони те живеят един до друг. „Докторите си се знаят. Контролиращите също си се знаят. Освен това много е трудно да намерош хора с подходящоя капацитет в по-малкия регион. Да не говорим, че за п;ореден път беше провален срокът на националната информационн система.“
Според д-р Дечев причината за поредния провам на електронната система са преди всиако субективни – микс от некадърност и нежелание. „Некадърност може да не е най-подходящоят термин, просто неправилна отганизация на процедурата. Тази процедура по ЗАП, за да се избере този, който ще я въведе“, конкретизира той.

Д-р Мирослав Ненков: Крадат тези, които управляват системата – мога да ги изброя поименно
В своята част от процедурата по въвеждането на електронната системата като въвеждането на електронно досие, електронна рецепта, НЗОК е напълно готова, заяви управителят ѝ. „Ние си имаме собствена разработка, и дето се казва, можем до два месеца да я въведем.“ Абсурдът произтича и от това, че целият проект се финансира от европейски пари и видите ли, Касата не може да даде своя модул и в същото време по проекта на да има предвидени пари, за нещо, което Касата вече е дала.
„Докато това не се случи, всякакви коментари за ефективността на контрола, просто губят почва“, каза д-р Дечев.
Който се надява, че с промяната на НРД и споразумението мезду НЗОК и БЛС за увелечение на 251 клинични пътеки със средно 14% и намаляването на обема със 7% ще доведе до намаляване на злоупотребите, опредлено се лъже.
„Този, който е тръгнал по пътя да получва, чрез надписване на дейности, които той не е извършил, той ще продължи да го прави, ако няма ефективен контрол. Това е главата на хора, които си представят, че здравеопазването една селска табличка, в която просто трябва да нагодиме едни числа, за да се получи крайния резултат. Това е така, защото такъв тип са хората, които дават съвети на политиците, които сега са на много високи места. Жестоко се лъжат, пак повтарям, защото реалността показва друго нещо.“
Тези повишени цени, ако проемем, че са в същия обем на дейности, както преди и ги умножим по новите цени, ще излезе, че няма да достигнат около 200 млн., спрямо приетият бюджет. „Да, но ще намалим броя на отчетените дейности“, казват те. Но оттук следва логичният въпрос: „Как ще ги понижите?
И не е въпрос на съвест, защото няма такова нещо, поясни д-р Дечев. По този начин ние казваме на една болница, която може да извърши 100 единици работа, да свърши 90, а ние да ѝ платиме като за 100.
По думите на управителя на НЗОК такъв един подход е добър за болници, които не са могли да извършат достатъчно дейности, за да си изпълнят бюджета.
„Т.е. там, без да работите повече, вие ще получите повече пари. Проблемът идва от работещите болници. И от тези, които се търсщт от болните реално. Напрактика ние наказахме работещите болници. Тези, които са с иновативни методи на лечение, които са по-търсени, поясни д-р Дечев.

Аркади Шарков: Неефективните болници трябва да бъдат закрити
Абсурдът произтича от факта, че бюджетът за болнична помощ се повишава с 11%, цените на пътеките с 14%, и ако болницата иска да работи по високите цени, тя трябва да понижи броят на дейностите. Т.е. на практика, по-работещите и търсени болници, ще трябва да работят по-малко, поясни д-р Дечев.
НЗОК е поставена пред свършен факт, „каруцата е поставена пред коня“ за пореден път. Аз и Касата сме само изпълнители, каза д-р Дечев.
„Излизат едни хора и обявяват, че са се договорили с БЛС за едни цени, но в същото време, те са хора, които по закон, нямат право да се договаряр с лекарския съюз. Споразумението става между Надзорния съвет (НС) на НЗОК и Управителния съвет (УС) на БЛС. Вместо договарянето да е предмет на обсъждане между НС на НЗОК и УС на БЛС, те на правителствено ниво, отиват, преговарят, договарят се и казват на Касата априори.“
Д-р Дечев откровено посочи името на министър Ананиев, „чийто живот е минал в правенето на бюджети“, като един от тези, които поставят „каруцата пред коня“, давайки пример с прослувутите 50 млн. за медицинските сестри, които бяха обещани, но по закон нямаше как да будат дадени. И в един момент, тези хора, които правят бюджета и прекрасно знаят, че това няма как да се случи, казват, парите да се дадат от Касата. „На една болница, на която се плаща на база дейност, ти да обещаеш, че ще дадеш пари от бюджета на държавата“, с възмущение коментира д-р Дечев. „И като се разбра, че няма как да стане, казаха тогава да ги даде Касата. Касата как да ги даде? Единсвеният начин е, ако се повишат цени на определени дейности. Затова през юли месец се повишиха цените на някои дейности. Но видяхме, че не се получи“, продължи да разказва д-р Дечев.
„Пипнахме веднъж котлона, видяхме че пари, но не се поучихме и след три месеца тръснахме другото.“ Според д-р Дечев Касата е пред свършен факт като параметри на действие, тя нищо не може да промени.

Д-р Дечев разкритикува и обещанието в НРД да бъдат заложени правила за разпределението на средставата – 80% за заплати, като най-малко 50% за лекарите и сестрите в съотношение 68:32 лекари:сестри.
„Пълен нонсенс! Защото в НРД фигурират две неща – едното са обеми от дейности и другото са цени, по които те се заплащат. Изобщо няма текстове, по които НЗОК да задължи изпълнителя как да си харчи парите.“ И това се предлага от хора, които по лобистки прични, преди година и половина забраниха на Касата да изисква от частните болници финансови показатели от тяхната дейност. По сегашния закон, който беше прокаран, общинските и областните болници дават такива отчети, а частните – не!
„Нещо повече, извадиха частните болници от задължителните обществени поръчки, тогава, когато се харчи обществен ресурс„, коментирайки двойния стандарт на сегадействащищ закон по отношение на публичните и частните заведения, при условие, че и едните, и другите се позват от обществения ресурс.

Освен пари, в здравеопазването ни липсват организация и дългосрочна стратегия
3 Отговори
[…] […]
[…] […]
[…] […]