Чревната микрофлора и влиянието ѝ върху здравето

Не само храносмилателният тракт зависи от чревните бактерии. Микрофлората засяга почти всички процеси в организма – например тя е отговорна за настроението и наддаването на тегло. Ние ви казваме всичко, което трябва да знаете за него.
Какво е микробиота?
Трилиони различни микроби – бактерии, вируси и гъби – живеят в човешкото тяло и голяма част от тях обитават червата. Заедно те образуват чревна микробиота (микробиома или микрофлора).
Ето малко забавна математика, за да се разбере по-лесно мащаба на „бедствието“: човешкото тяло е съставено от около 30 трилиона клетки, а бактериалните клетки в тялото са около 40 трилиона. Тоест, в нас има повече бактерии, отколкото нашите собствени клетки. Заедно те тежат 1-2 кг – приблизително толкова, колкото тежи мозъкът.
Има стотици видове бактерии: някои са много (те се наричат доминиращи), други са много по-малки (редки видове), но всяка има своя точна комбинация. Съставът на микробиотата се променя с течение на времето: например, в ранна детска възраст тя се развива бързо и става по-разнообразна, по време на заболяване може, напротив, да стане по-бедна и след това да се възстанови.
Сред разнообразието има патогенни микроорганизми, но здравият човек има толкова малко, че те не създават проблеми. Неприятните симптоми се появяват, ако броят на полезните бактерии се намали – например поради употребата на определени лекарства, силен стрес, липса на сън или монотонно хранене – и „лошите“ започват да се размножават неконтролируемо. Сигурните признаци са подуване на корема, метеоризъм, диария, болка и дискомфорт в корема, особено след хранене. Това състояние се нарича дисбиоза. Необходимо е да се потърси неговата причина и да се елиминират последствията заедно с гастроентеролог.

Различен микробиом на родените с цезарово сечение?
Как микробиотата влияе на здравето?
Разбира се, работата на храносмилателния тракт директно зависи от чревните микроби. Но това далеч не е всичко. Ролята на микробиотата е толкова важна, че съвременните учени я наричат отделен орган. Бактериите изпълняват много важни функции в организма. По-долу са само няколко примера:
- Синтезирайте витамин К, витамини от група В, фолиева киселина и мастни киселини.
- Изпълняват защитна функция: произвеждат антимикробни вещества (всъщност собствени антибиотици), които не позволяват на патогенните микроби да се размножават.
- Те вземат най-активно участие в работата на имунната система, например, допринасят за развитието на имунни Т-клетки.
- Те помагат за усвояването на протеини, мазнини, въглехидрати, витамини и други хранителни вещества, участват в метаболизма на глюкозата и като цяло и играят много важна роля в метаболизма.
Учените свързват дисбиозата и недостатъчно разнообразния състав на микробиома с цял списък със сериозни заболявания: диабет тип 2, инсулинова резистентност, затлъстяване, сърдечно-съдови заболявания, възпалителни заболявания на червата и колоректален рак.
Напоследък изследователите получават все повече доказателства, че бактериите в червата влияят на мозъчната функция, настроението и могат да играят значителна роля при появата на различни психични разстройства. Например в няколко проучвания върху хора учените са установили, че някои видове бактерии липсват от микробиома на субекти с клинична депресия. В един експеримент гризачите проявяват депресивно поведение, след като са били трансплантирани с микробиота на хора с депресия. В друго, симптомите на аутизъм са открити при мишки, след като са били трансплантирани с бактерии от деца с нарушение на аутистичния спектър.
Как бактериите ви пречат да отслабнете?
Защо някои хора остават стройни без много усилия, докато други през целия си живот безуспешно се борят с наднорменото тегло? Учените отдавна търсят отговора на този въпрос и са все по-склонни към факта, че коренът на проблема трябва да се търси в червата.

Ново съмнение – ефикасни ли са пробиотиците?
„Магическо хапче“ все още не е изобретено, но проучванията показват, че хората с лош микробиом са много по-склонни да страдат от затлъстяване и метаболитен синдром, отколкото тези с по-разнообразна микробиота.
Един от най-интересните експерименти е проведен от международна група учени, ръководена от американския биолог Джефри Гордън. Те изследвали микробиомите на 54 двойки близнаци с несъответствие в телесното тегло (при всички двойки един близнак е пълен, вторият – тънък), след което са трансплантирали микробиоти на хора на мишки. Гризачите, които се сдобиха с бактериите на пълни близнаци, започнаха да наддават на тегло и микробиомата на стройните участници остави мишките тънки. Освен това, когато всички мишки са били поставени в една клетка, животни с наднормено тегло губят тегло. Защо? Мишките ядат фекалии и бактерии заедно с тях. Когато микробите на стройните животни влязоха в червата на пълното и обогатиха микробиотата, теглото на гризачите се върна към нормалното си състояние.
Но трансплантацията на микробиоми също не е панацея: в експеримента резултатът се запазва само докато мишките се хранят правилно – дават им се много зеленчуци и плодове и минимум мазнини.
Как да подобрим чревната микробиота?
Бактериите в храносмилателния тракт буквално се хранят с това, което ядете. Следователно, колкото по-еднообразно е менюто, толкова по-бедна е микробиотата и обратно: колкото повече различни храни са в диетата, толкова повече различни видове бактерии.
Но трябва да се обърне специално внимание на фибрите: тя служи като храна за полезните бактерии. Фибрите са същият пребиотик, за който се говори толкова много. Поглъщайки хранителни фибри, бактериите не само се възпроизвеждат по-добре, но и отделят късоверижни мастни киселини – вещества, които доставят енергия на клетките на дебелото черво, имат противоракови и противовъзпалителни ефекти и като цяло са необходими за стомашно-чревното здраве.
Фибраксин е хранителна добавка, която съдържа два важни компонента: арабиногалактан и лактоферин.
Арабиногалактанът е естествено растително влакно (разтворими фибри), което се извлича от кората на лиственица. Има пребиотични свойства, регулира чревната подвижност и подпомага нормалното функциониране на червата.
В случай на запек арабиногалактанът ускорява изпражненията и го омекотява, а при често изпразване и разхлабени изпражнения, напротив, връща естествения ритъм на движение на червата и плътност на изпражненията. Когато и двата проблема се появят последователно, лекарството нормализира подвижността и помага за поддържане на баланса на естествената микрофлора.

Формиране на микробиома и значението му за здравето на детето
Вторият компонент – лактоферин – е съдържащ желязо полифункционален протеин с естествен произход, който е изолиран от краве мляко. Той регулира съдържанието на желязо в организма, предпазва чревната лигавица от вируси и патогенни бактерии, насърчава растежа на нормалната микрофлора и поддържа системния и локален имунитет.
Фибрите се намират само в растителните храни: зеленчуци, билки, плодове, ядки, зърнени храни, зърнени храни (особено пълнозърнести) и бобови растения.
Колко диетични фибри трябва да ям? Много повече от мнозина са свикнали. Американските лекари например са сериозно загрижени, че само 5% от населението на страната получава нужното количество фибри. В Русия нещата едва ли са по-добри.
СЗО препоръчва да се ядат 5 порции плодове и зеленчуци на ден, Националният институт по здравеопазване на САЩ вярва, че сложните въглехидрати трябва да бъдат 45–65% от дневния прием на калории, а според експерти от Американската академия по хранене и диететика трябва да има 14 грама фибри за всяка 1000 kcal. Това означава, че жена под 50-годишна възраст трябва да яде около 25 г фибри на ден, за бременни и кърмещи жени – 28 г, а за мъже под 50 – 38 г.
Ако не сте готови да изчислите грамове и калории, можете да вземете съветите на службата за обществено здраве на Обединеното кралство и просто да дадете две трети от диетата на зърнени храни, бобови растения, зеленчуци и плодове.
Друга важна група са ферментиралите млека и ферментиралите храни. Всички те съдържат пробиотици – тоест вече „подготвени“ бактерии, главно лактобацили и бифидобактерии. Пробиотиците не се вкореняват в храносмилателния тракт и за разлика от пребиотиците не влияят върху възпроизводството на собствените им бактерии, но обогатяват микробиотата за известно време и я поддържат в здравословно състояние. Като цяло, включването на естествено кисело мляко, кефир и кисело зеле в ежедневната си диета е добра идея.

1 Отговор
[…] Чревната микрофлора и влиянието ѝ върху здравето […]