Нов метод за лечение на рак: Ултразвук с ниска интензивност избирателно унищожава раковите клетки
Изследователи от Калифорнийския технологичен институт (Caltech) и Beckman Research Institute (Национален медицински център City of Hope, САЩ) разработиха метод за лечение на рак, при който ултразвукът с ниска интензивност предизвика унищожаване на клетъчния скелет на раковите клетки, без да нанася вреда на съседните здрави клетки. Това съобщава в обзор в първия си брой сп. „Наука и техника“, позовавайки се на статия, публикувана в списание Applied Physics Letters.
Физиците успяха да изберат честотата на ултразвука, така че той да унищожава раковите клетки, без да засяга здравите.
Повечето ултразвукови методи за лечение на рак използват високоинтензивно лъчение за нагряване и унищожаване на клетките. В този случай могат да се използват специални контрастни агенти, които „маркират“ тумора, които позволяват фокусиране на лъчението в желаната област.
Извесно е, че топлината в една или друга степен, вреди на здравите клетки, а контрастните вещества действат само на малка част от туморите.


Лабораторията за механика на твърдите тела в Калтех преди това разработи теория за лечение на рак, основана на идеята, че раковите клетки са уязвими към ултразвук с определена честота, което зависи от механичните и структурни свойства на туморните клетки. Авторите нарекоха този нов подход, основан на изолирането и унищожаването на раковите клетки въз основа на техните физически свойства, онкотрипсия (онкотрипсия). Сега изследователите, като намалиха интензивността на радиацията и внимателно подбраха честотата в съответствие с „целевите клетки“, експериментално унищожиха няколко вида злокачествени човешки кръвни клетки, без да навредят на здравите. Това е като умел певец, който чупи стъклен бокал, изпявайки конкретна нота.
Новият метод използва прецизно насочен, нискоинтензивен ултразвук и следователно осигурява по-селективен и по-безопасен ефект. Не се изисква раковите клетки да имат уникални молекулярни маркери или да са разположени отделно от здравите клетки.
Изследователите признават, че все още има много въпроси, които трябва да се изяснят, например какъв е точният механизъм на действие и какво точно се случва в клетка, изложена на ултразвук, но намират резултатите за много обнадеждаващи. Те се надяват, че след известно време онкотрипсията може да се използва за лечение на рак заедно с химиотерапия, имунотерапия, лъчение и хирургия.
Забележка.
Обърнете внимание, че изследванията за ултразвукова терапия на рак се провеждат и у нас, като се използват наночастици. Например, преди време руски физици и биолози от Московския държавен университет, NRNU MEPhI и Институтът по теоретична и експериментална биофизика на Руската академия на науките разработиха технология, която ни позволява да изучаваме и унищожаваме раковите клетки, използвайки ултразвук, без да засягаме здравите. За целта в тумора се въвеждат силициеви наночастици, които абсорбират ултразвук, загряват и убиват раковите клетки. За да не се разтварят тези частици твърде бързо, те са покрити със слой биополимер, което ги прави по-трайни. Както показаха експерименти върху човешки ракови клетки, такива наночастици под действието на ултразвук точно унищожават важни компоненти на злокачествените клетки, без да доведат до масовото унищожаване на здрави. Въпреки това, за да може новият метод да навлезе в медицинската практика, са необходими дългосрочни медицински изследвания. Това се съобщава в списанието.Нанотехнологии .