В печата днес: Социалните домове плачат за ремонт, скъпите терапии, молба за помощ

„10 от 14 дома за хора с деменция плачат за ремонт“, информира „Монитор„. Изданието обяснява, че всички 14 домове за пълнолетни лица с деменция са били проверени през 2018 година, като в 10 от тях от Агенция „Социално подпомагане“ са установили спешна нужда от ремонти за подобряване на условията на живот на болните, както и осигуряване на достъпна среда за тях“.
„Проследяването на ефекта от дадена терапия започна да действа като условие за заплащане на скъпи медикаменти през 2019 г.“ е тема на в-к „24 часа“. „Сега обаче касата заплаща за тях едва след като бъде отчетен резултат от терапията. Това, оказа се, създава финансови затруднения за болниците и аптеките, които ги отпускат, защото не могат да се разплатят с фирмите. Затова вече НЗОК ще плаща ежемесечно всички скъпи медикаменти, включени в Позитивния лекарствен списък (ПЛС), но на 6 месеца Националният съвет по цени и реимбурсиране ще й предоставя анализ за отчетените резултати. Ако се установи, че ефект няма, тогава фармацевтичните компании или техни упълномощени представители ще възстановяват изплатените от касата средства. За целта НЗОК ще предоставя справка за заплатените средства за дадено лекарство за определен период за пациентите, при които е налице липса на резултат от терапията, става ясно от мотивите към проекта. Парите трябва да се възстановят в 10-дневен срок от получаването на справката“, пише още ежедневникът.
В-к „Телеграф“ пък коментира, че персоналът на изгорелия Център за психично здраве-София моли за допълнителна финансова и материална помощ. „В писмо до здравния министър Кирил Ананиев от психодиспансера изтъкват, че възникналия на 31 декември 2019 г. пожар е нанесъл невъзвратими щети, които изцяло са унищожили диагностично-консултативната и експертна дейност. „Овладяването и преодоляването на щетите надхвърля капацитета на възможностите ни. Контакти на пациенти, техни близки и хора, нуждаещи се от услугите ни, се осъществяват на лична основа от целият персонал и най-вече от лекарите“, пишат специалистите. Дейността на Центъра обслужва 248 000 жители от София област и част от населението на град София. През изминалата година през стационара са преминали 1334 болни, а в диагностично-консултативния блок са прегледани 5829“, уточнява медията.