В печата днес: 13 хил. без лекарска помощ, до 10000 хил. глоба за фалшив болничен, да вдъхнеш кураж

В-к „Монитор“ информира и че 13 000 самотни българи над 65 г. нямат достъп до лекарска помощ. Те разчитат на услугите на социалния патронаж, информира вестникът, цитирайки зам.-социалният министър Зорница Русинова.
„Това са възрастни самотно живеещи хора в малки населени места, където на практика нямат достъп до лекар, нито до здравни грижи. Понякога е необходима медицинска помощ за мерене на кръвно, проверка и разпределение на лекарствата на тези възрастни или просто манипулация, която да се извърши от медицинско лице, уточни Русинова. Мрежата от услуги в домашна среда обединява почасови, мобилни здравно-социални услуги по домовете за хора с увреждания и възрастни хора над 65 г. в невъзможност за самообслужване“, информира още „Монитор“.
„От 1000 до 3000 лева е глобата за лекар, издал фалшив болничен лист, а при повторно нарушение – от 4000 до 10 000 лева“, коментира в-к „Дума, позовавайки се на писмото на Това става ясно от писмото на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев на въпрос на народните представители от БСП Георги Гьоков и Манол Генов. Санкциите са разписани в Закона за здравето. От 1 януари са в сила и промени в Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза. Споменатите санкции се налагат. Според промените директорите на РЗИ, поделенията на НОИ, РЗОК и НЕЛК са задължени да изпращат получените сигнали за издаден фалшив болничен лист на МВР и прокуратурата.
„За 9-месечието на 2019 г. в страната са издадени 2 105 780 болнични листа. От тях в извънболничната помощ са 1 714 280 (81%), от които от общопрактикуващи лекари са 1 186 598 (56%). Болниците са издали 376 408 (17,9%) документа за отпуск по болест, а други лечебни заведения – 15 092 (0,7%). От всичките болнични 92 750 (4,4%) са за бременност и раждане“ се казва още в информацията на вестника.
„Да вдъхнеш кураж на болния“. Това е мисията на 83-годишната Мария Пейчева или както я наричат болните г-жа Мария, за която разразва в-к „24 часа“. Г-жа Мария обикаля по коридорите на Националната хематологична болница е едничката мисъл да вдъхне кураж на лекуваните там. „Думата „благодаря“ за мене е като най-топла прегръдка“, споделя тя. Тя дели пациентите на три групи – такива, кото в процеса на лечение разбират диагнозата си, други, които се адаптират към диагнозата и трети, които са я приели. „Страхът е този, който убива енергията за борба“„ споделя Мария Пейчева пред в-к „24 часа“.