Ген.-майор проф. В. Мутафчийски: Съчетанието „хирург“ и „военен“ е това, което винаги съм искал

„Съчетанието между „хирург“ и „военен“ е това, което винаги съм искал. За мен е чест да нося пагон и изключително уважавам младите хора, които се обричат на тази кауза. Гледам ги с абсолютен респект. Те са като че ли различна порода хора. Те наистина са патриоти – деца, които ми дават увереност, че военно-медицинската дейност ще претърпи много сериозен скок през 2032 година, когато тези хора ще започнат да заменят сегашния персонал в нашите медицински заведения“. Това сподели за себе си в ефира на БНР ген.-майор Венцислав Мутафчийски, началик на ВМА – София.
Той сподели още, че професията военен медик е призвание. Без да има военни или лекари в рода си, самият той се впечатлява още като дете от работата на медиците във военната тогава болница в Дупница.
Не без радост ген. Мутафчийски коментира факта, че въпреки респектиращата възраст от 128 години, Военномедицинска академия посреща, академията е „млада“, защото влиза в Новата 2020 г. с отновени с най-модерна техника 10 отделения.
През Нова година ВМА е изключително обновена и подмладена. Имахме невероятния шанс да сбъднем повечето от мечтите си и плановете още от преди 3 години. Преди три години имахме амбициозната цел, и тогава изглеждаше трудно постижима – да реновираме почти две трети от болницата. Още по времето на управлението на ген. Петров, в което бях първи заместник, само една трета от болницата беше реновирана, много от апаратурата беше морално остаряла и не можеше да отговори на изискванията нито на медицината, нито на пациентите, които са все по-взискателни към нас. Разбира се във времената , в които трудно се изкарват пари, това е истинско предизвикателство. Успяхме така да структурираме бюджета си за тази година, че да вложим около 21 милиона лева в реновиране на клиники и около 18,5 милиона за закупуване на нова апаратура“.
Повечето от вложените средства са от бюджета на лечебното заведение, 9 милиона са отпуснати през бюджета на Министерството на отбраната, посочи началникът на ВМА. Дейностите са били организирани така, че лечението на пациенти да не бъде прекъсвано:

От думите му става ясно, че в много отношения техниката е уникална за страната ни.
„Закупихме иновативни за България неща – уникалният за България ядрено-магнитен резонанс с огромни възможности, взимане на биопсии от паренхимни органи и така заменихме най-стария ядрено-магнитен резонанс в България. Друго голямо постижение по отношение на апаратурата е новият ангиографски апарат, който работи трети месец и спасява човешки живот. Подготвяме се да посрещнем и още един нов ангиограф, насочен предимно към мозъчно-съдови заболявания. Абсолютно уникален за България, единствен в тази част на Европа. При мозъчен инсулт за около 40 секунди се прави ангиосканиране на мозъка, идентифицира се проблемът и с ангиографсвките методи се преодолява проблема. Това обаче може да се направи до втория час от инсулта“.
През изтеклата година са реновирани две стратегически операционни – трансплантационната и операционна на Спешното отделение на болницата. Проектът за обновление на операционните е за 700 хиляди лева, а оборудването за тях – над 1,5 милиона лева. Изградена е нова аутопсионна зала, реновирана е лабораторията по патология. Нова апаратура има в гастроентерологичната лаборатория, лабораторията по интервенционална диагностика в Клиниката по пулмология, която дава огромни не само диагностични, но и терапевтични възможности. Подобен тип диагностика до момента се е извършвала само в чужбина, отбеляза началникът на ВМА.
Нови дигитални рентгенови апарати са получили филиалите на болницата в страната, стойността на един от тях е около 450 хиляди лева. Иновативна система, изградена между лечебните заведения, позволява диагностика от разстояние, обясни още проф. Мутафчийски:
„Въведохме успешно тази система, която преди години бях виждал в американските военни болници. Тя улеснява дейността на нашите колеги – не се пренасят снимки, дискове. Специалистът може да разглежда само след въвеждане на код изследванията на пациентите, където и да се намира. По този начин сме организирали консултантската помощ с изключително дефицитни специалисти, каквито са по скенерова диагностика и ядрено магнитен резонанс. Това е реална телемедицина“.
„За да задържиш добри лекари и сестри, трябва да създадеш добри условия за работа“, каза генералът и поясни, че добрата техника е предпоставка за това.
Необходимо е да има добра техника, възможности за кариерно развитие и специализация. Важно е и достойното заплащане, посочи проф. Мутафчийски. Заплатите на работещите във ВМА са повишени през изминалата година, планира се повишение и през 2020 г. Приходите от плащанията по клинични пътеки от НЗОК позволява изплащане и на ДМС. Началникът на ВМА отчете ръст в приходите от касата – през 2014 средствата са били 8,3 милиона лева, а само до октомври тази година – 20,8 милиона лева. Специфичните дейности и задачи на лечебното заведение се финансират от Министерството на отбраната – военните мисии в чужбина, военно-медицинската подготовка, поддържането на различни звена, които осигуряват всички дейности в Армията.