Здравеопазването ни не е толкова зле, колкото си мислим
Въпреки недоволството на българските пациенти от здравеопазването в страната, нещата може би не са чак толкова зле – за разлика от много други европейски държави, за консултация при лекар специалист пациентът в България не трябва да чака с месеци, а най-много десетина дни. Това се казва в анализ на БНР, позован на информация на в-к „Дневник“.
И това въпреки масовата емиграция от страната на стотици и хиляди медицински кадри, които заминаха за Западна Европа в търсенето на по-добри условия за труд и заплащане. Това се потвърждава и от десетките хиляди чуждестранни граждани, които идват за прегледи и лечение в българските здравни заведения. Броят им варира от година на година.
Според последните налични данни около 26 300 посещения на чужденци с цел лечение у нас е регистрирало Министерството на туризма в периода януари-септември 2017 година. Според допитване, организирано от това министерство, 84% от чуждестранните граждани, посетили България, намират страната ни за добра дестинация за медицински туризъм. 60% декларират, че са напълно удовлетворени от услугите, които са получили. Експертите на свой ред твърдят, че страната ни има всички шансове да се превърне в подходяща дестинация за здравен и медицински туризъм, защото има не само добре развита мрежа от балнео и спа комплекси, но и защото предлага добро съотношение между цена и качество.
Над 4 млрд. евро са парите, които се харчат за дзраве в България – финансирането на здравната система от държавата, парите от задължителните вноски на здравноосигурените в Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), както и доброволните вноски на гражданите в частни осигурителни компании; доплащанията на пациентите под масата, доплащанията в болници и клиники за разни „екстри“, като упойки например.
Споменатите суми се доближават като процент от БВП до средното равнище в Европа и достигат 8.3% от БВП, но веднага трябва да се каже, че от тези 8.3% само 4.5% са публичните разходи за здравеопазване, според пресата, коментира БНР. Останалото е за сметка на пациентите. От това следва недофинансиране на болници, мизерни заплати на лекари и медицински персонал, недоплатени лекарства и консумативи на доставчиците и пр. В резултат всички са недоволни и протестиращи – и докторите и медицинските сестри, и пациентите.
Източник: БНР