В печата днес: Медиците искат, властта ги лъже, върлува коктейл от вируси, узаконен един час извънреден труд дневно, скарлатина във Варна

„Медиците искат – властта ги лъже“ е заглавие на в-к „Дума“ , под което всекидневникът прави анализ на изминалата 2019 г.
„И 2019 г. не мина без протести на медици. По традиция първи надигнаха глас общинските болници. Този път не се стигна до протест. Пак по традиция, но този път предизборно, устата им бяха запушени с обещание за 30 млн. лв. Един четвъртък премиерът Бойко Борисов се срещна с представители на Сдружението на общинските болници и се разпореди до петък (!) МЗ да изготви предложения за решаване на проблема. „Болници в мое управление няма да закрия, парите за здраве се увеличават всяка година, затова искам решение“, отсече Борисов. Забравил, че в първия му мандат бяха закрити общинските болници в Бобов дол, Брезник, Генерал Тошево, Дряново, Елена, Кула, Трън… И МЗ очевидно забрави, че когато през 2018 г. общинските болници искаха 30 млн. лв., за да се закрепят, обясни, че това е непозволена държавна помощ, която подлежи на санкция от Брюксел… 30-те милиона все пак бяха дадени, но не само на общинските болници. За тях бяха 18 млн. лв, а останалите – за областните. И още нещо любопитно: управляващите развързаха кесията повече от година, след като депутатите задължиха министъра на здравеопазването до 3 месеца (до май 2018 г.!) да представи в ресорната парламентарна комисия концепция за стабилизиране и оздравяване на общинските болници. Паричките, които според Кирил Ананиев трябваше да стигнат за 25-40% увеличение на заплатите, се очакваше да гарантират на управляващите безпротестно властване поне до евроизборите.
Но се случи непредвидимото – лавина от сестрински протести.
Първи бяха от болницата в Козлодуй – отказаха да подпишат новите си договори за 580 лв. брутно месечно възнаграждение, а министър Ананиев обеща да „търси варианти“. По-късно намекна, че се обмисляло да се предостави статут на „защитени“ на общинските болници, но и тази приказка е забравена. Последваха протестите в Пловдив, Карлово, Враца… Казанлъшките медици излязоха с декларация, в която настояха за промени в статута на общинските болници и прогнозираха, че ако това не се случи, повечето от тях ще се самозакрият заради липса на специалисти“, оише „Дума“.
Вестикът коментира и потъването на 50-млн. лв., за опитите на управляващите да държат в свои ръце ситуацията.
„След срещата Ананиев обяви, че държавата ще отпусне 3 млн. лв. за заплатите на персонала и за купуване на нова техника. Така Борисов пак тушира напрежението с пари. Е, после стана ясно, че 1,7 млн. лв. са за Специализираната детска болница, а останалите – за детските отделения в болниците в страната. В средата на май БЛС договори с НЗОК увеличение на цените на клинични пътеки за детски и за белодробни болести. Увеличението на стойност 50 млн. лв. трябваше да влезе в сила на 1 юни“.
„Дума“ не пропуска да отбележи и проблемите с трансплантациите у нас.
„И все пак, ако нещо добро се е случило в българското здравеопазване и медицина, то е единствено плод на работата и себеотдаването на лекари, помнещи Хипократовата клетва, сестри, незабравили човещината, екипи, за които медицината трябва да пази живота и да връща здравето на хората“, завъшва вестикът.
„Един час извънреден труд на ден става законен“, информира от първата си страница „24 часа„. Вестникът обяснява, че промяната в Кодекса на труда за увеличаване на извънредното работно време, която ще даде възможност на бизнеса да въведе напълно законно 9-часов работен ден, обсъжда работната група между правителството, синдикатите и работодателите.
Увеличение на лимита за извънреден труд от 150 на 300 часа е една от промените, поискани от бизнеса, по която има съгласие от социалното министерство. Условието на държавата обаче е извънредният труд да бъде записан в колективния трудов договор за всеки бранш. Ако тези 300 часа се разделят на работните дни в година, това означава възможност за удължаване на работния ден от 8 на 9 часа, изчислява „24 часа„.
„Върлува коктейл от вируси“, съобщава в-к „Монитор„, като цитира националния здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. По думите му в момента имаме коктейл от грипни вируси и все още не е ясен щамът, който ще доведе до епидемия. Само преди няколко дни в Бургас беше регистриран нов случай на грип в страната, който е H1N1 или т.нар. свински грип, уточнява изданието.
В-к „Телеграф“ информира, че 197 197 случая на варицела, 12 случая на скарлатина и 1 вирусен менингит е имало във Варна миналата седмица. „Това показват данните на Регионалната здравна инспекция. Наблюдава се сериозно увеличаване на броя на регистрираните чревни инфекции и те вече са 71. Има 55 ентероколита, 5 колиентерита, 7 салмонелози и 4 вирусни хепатита. Заболелите от грип за периода са четири случая срещу шест от предходната седмица“, доъплва всекидневникът.