СЗО: Светът се нуждае от 9 млн. сестри и акушерки

Светът се нуждае от още 9 милиона медицински сестри и акушерки, за да се постигне универсално здравно покритие до 2030 г. Това показват разчетите на СЗО, кято обяви 2020 г. за Международна година на медицинската сестра и акушерката.
„Медсестри и акушерки играят жизненоважна роля за предоставянето на здравни услуги. Това са хората, които посвещават живота си на грижите за майките и децата; даване на спасителни имунизации и съвети за здравето; грижи за възрастни хора и като цяло отговарят за ежедневните основни здравни нужди. Те често са първата и единствена грижа в техните общности“, казват от СЗО.
Недостигът на специалисти по здравни грижи е сериозен проблем и за българската здравна система. У нас има глад за 30 000 медицински сестри и 4000 акушерки. Средната възраст при сетрите е 53 години, а при акушерките 56. През изминалата година имаше поредица от протести на специалистите по здравни грижи за достойно възнаграждение и по-добри условия на труд.

Медицинските сестри сред най-застрашените от сърдечно-съдови заболявания
В последните дни на 2019 г. се стигна и до среща на протестиращите с премиера Бойко Борисов. За да има по-ясни и прозрачни правила при изразходването на парите на болниците за заплати в НРД 2020-2023 г. залегна съотношение 1 към 1.6 за възнагражденията на медицинските специалисти към лекарите. Предвижда се също 80% от половината приходи да отиват за заплати на персонала.

Елена Тонева: До 1000 лв. е разликата в заплатите на медицинските сестри в страната