Глоба от 1000 до 3000 лв. за лекар, издал фалшив болничен лист
С глоба от 1000 до 3000 лв., а при повторно нарушение – от 4000 до 10 000 лв. се наказва медицински специалист, издал фалшив болничен лист. Това казав вчера в парламента министърът на здравеопазването Кирил Ананиев, в отговор на запитване на депутатите от БСП Георги Гьоков и Манол Генов.
„В тези случаи нарушенията се установяват с актове, съставени от държавни здравни инспектори или от длъжностни лица, определени от директора на регионалната здравна инспекция, а наказателните постановления се издават от директора на РЗИ“, подчертава министърът.
Ананиев е категоричен, че са направени редица промени в правилника за работа на органите на медицинската експертиза, които ще засилят контрола в тази област.

Медицинските специалисти са виновни за фалшивите ТЕЛК и болнични
От казаното от министъра стана ясно, че общият брой на издадениете болнични за деветмесечието на 2019 г. е 2 105 780. От тях, издадените в извънболничната помощ са 1 714 280 (81%), в болничната помощ са 376 408 (17,9%) и от други лечебни заведения – 15 092 (0,7%). Броят на издадените болнични листове само от общопрактикуващи лекари е 1 186 598, което е 56% от общия брой. Броят на болничните по повод бременност и раждане, независимо от вида на лечебното заведение, е 92 750 или 4,4% от общия брой.Това отговаря министърът на здравеопазването Кирил Ананиев на въпрос на депутите от БСП Те питат на какво се дължи увеличението на болничните и размера на изплатените обезщетения за временна нетрудоспособност.
„Не е доказано, че това се дължи на злоупотреби, но самият факт на подобно увеличение буди сериозни съмнения за такива.Освен това практиката показва, че вземането на болничен, който да се използва вместо отпуск, е лесно и позволява много хора се възползват от това. В същото време контролът при издаване на първичните документи за временна нетрудоспособност на ниво личен лекар не е висок и освен, ако няма индикации за масови измами (необичайно голям брой болнични, издадени от един и същ лекар), е много труден. За всяко влизане в болница също се издават болнични и докато болничните заведения са търговски дружества те също ще имат стимул да приемат повече пациенти, защото така ще си осигуряват повече плащанията по клинични пътеки, а това ще води до увеличаване на недействителните болнични“, подчертават народните представители. Според тях, за да намалеят болничните, трябва „най-после да бъде въведен ред в здравеопазването, да се направи адекватна реформа, да се засили контролът във всички направления“.

Е-здравеопазването – решение на проблема с болничните
Кирил Ананиев припомня, че контрол се извършва от Националния съвет по медицинска експертиза, министъра на здравеопазването, социалното министерство, НЗОК и регионалните здравни инспекции. При получаване на сигнали, съдържащи данни за извършено престъпление, те се изпращат на органите на досъдебното производство.
„Повишаването на активността на заинтересованите лица, изразяваща се в нарастването на процента на обжалваните от тях решения на органите на медицинската експертиза пред по-горестоящите органи, неминуемо ще доведе до намаляване на злоупотребите при издаването на болнични листове за временна неработоспособност“, каза още министър Ананиев.

И ,ДР.АНАНИЕВ,АКО СЕ ВЛОШИ СЪСТОЯНИЕТО НА ПАЦИЕНТА,НАБЕДЕН С ФАЛШИФ БОЛНИЧЕН,ВИЕ ДА ЗАПЛАТИТЕ 6000 ЛЕВА ГЛОБА/ОБЕЩЕТЕНИЕ /НА ПАЦИЕНТА И ОЩЕ ТОЛКОВА НА ЛЕКАРЯ!СТИГА СПЕКУЛАЦИИ,НАЙ-ВЕЧЕ ВИЕ НЯМАТЕ МЕДИЦИНСКО ОБРАЗОВАНИЕ,И ЛЕСНО МОЖЕ ДА БЪДЕТЕ ПОДВЕДЕН/ИЗЛЪГАН/НЕ РАЗБРАХТЕ ЛИ!?? -НЯМА ФАЛШИВ БОЛНИЧЕН.ПО-СКОРО СА ФАЛШИВИ ВАШИТЕ МЕТОДИКИ,ЗА ЗАПЛАЩАНЕ ТРУДА НА МЕД.СЕСТРИ ?!