Здравна програма на ЕС
ЕС е длъжен да гарантира защитата на човешкото здраве във всички области на своята политика и да работи съвместно с държавите членки за подобряване на общественото здраве, профилактика на заболяванията при хората и премахване на заплахите за физическото и психичното здраве.
В здравната програма на ЕС е очертана стратегията за гарантиране на добро здраве и здравеопазване. Тя е част от цялостната стратегия „Европа 2020“, чиято цел е превръщане на ЕС в интелигентна, устойчива и приобщаваща икономика, насърчаваща растежа за всички, една от предпоставките за което е доброто здраве. Програмата е насочена към основните приотитети на Комисията, като:
- Работни места, растеж и инвестиции (здравето на населението и здравните услуги като ползотворен за растежа и заетостта фактор)
- Вътрешен пазар (за фармацевтични продукти, медицински изделия, Директива за трансграничното здравно обслужване и оценка на здравните технологии)
- Цифров единен пазар(включително електронно здравеопазване)
- Правосъдие и основни права(борба срещу неравнопоставеността в здравеопазването)
- Миграционна политика
- Сигурност (управление на сериозни трансгранични заплахи за здравето и готовност за справяне с тях).
Какво представлява здравната програма?
Здравната програма е инструмент за финансиране, чрез който се оказва подкрепа на сътрудничеството между страните от ЕС и се подпомагат и разработват дейности на ЕС в областта на здравето. Правното основание за здравната програма се договаря с Европейския парламент и Съвета за период от седем години.
Трета здравна програма (2014 — 2020 г.)
Регламент (ЕС) 282/2014 е правното основание за настоящата здравна програма. Тя разполага с бюджет от 449,4 млн. евро, има 23 приоритетни области и обслужва четири конкретни цели:
- промоция на здравето, профилактика на заболяванията и насърчаване на здравословен начин на живот чрез подхода „здраве във всички политики“;
- защита на гражданите на ЕС от сериозни трансгранични заплахи за здравето;
- принос за новаторски, ефикасни и устойчиви системи за здравеопазване;
- улесняване на достъпа на гражданите на Съюза до висококачествено и безопасно здравно обслужване.
- Здравната програма на ЕС накраткоТърсене на налични преводи за тази връзка•••
- ПрезентацияТърсене на налични преводи за тази връзка•••
- Законодателен процес
- Годишен работен план за 2019 г.
- Инфографика: Здравна програма — роли на ГД „ Здравеопазване и безопасност на храните“ и на Изпълнителната агенция за потребителите, здравеопазването, селското стопанство и храните (CHAFEA)Търсене на налични преводи за тази връзка•••
- Междинна оценка
- Консултация относно междинната оценка
Предишни здравни програми
Двете предишни здравни програми — за 2008—2013 г. и 2003—2007 г. — доведоха до натрупване на знания и факти, послужили като основа за информирано разработване на политики и по-нататъшни изследвания. Това включваше добри практики, инструменти и методологии, които осигуряваха ползи както за работещите в сферата на общественото здраве, така и за гражданите (напр. по отношение на подобряването на диагностичните тестове, подпомагането на държавите членки при разработването на национални планове за действие във връзка с рака, подобряването на грижите за пациентите).
Как функционира?
Програмата се изпълнява посредством годишни работни програми, по които е постигната договореност с държавите във връзка с редица приоритетни действия, които се определят ежегодно, и с оглед на критериите за финансиране на действия по програмата. Въз основа на това Изпълнителната агенция за потребителите, здравеопазването, селското стопанство и храните (Chafea) организира покани за представяне на предложения за проекти и безвъзмездни средства за оперативни разходи, както и покани за съвместни действия и обществени поръчки. Споразуменията за предоставяне на преки безвъзмездни средства се подписват с международни организации, които работят в областта на здравеопазването.
Предложенията се оценяват от Изпълнителната агенция за потребителите, здравеопазването, селското стопанство и храните с помощта на външни експерти. Външните експерти се подбират чрез покани за изразяване на интерес.
Повече информация е достъпна тук.
Кой може да участва?
Всички държави от ЕС, Исландия, Норвегия, Сърбия, Молдова и Босна и Херцеговина участват, което означава, че регистрирани в тях структури също отговарят на условията за участие в покани за представяне на предложения.
Организации от други страни също се насърчават да участват, въпреки че е възможно да не им бъде предоставено финансиране. Могат да участват широк кръг организации, включително:
- Публични органи,
- Институции от публичния сектор, особено в областта на научните изследвания и здравеопазването,
- Университети и други висши учебни заведения,
- НПО.
Механизми на финансиране
Има два основни механизма за финансиране: безвъзмездни средства и обществени поръчки. Безвъзмездни средства за проекти, безвъзмездни средства за оперативни разходи, преки безвъзмездни средства от международни организации и безвъзмездни средства за органи в ЕС за съфинансиране на действия (наричани съвместни действия).
Видът на финансирането, налично за всяко действие, се определя всяка година в работен план. Ако не е посочено друго (например обществени поръчки), основният принцип е съвместно финансиране, като безвъзмездните средства, предоставени от Комисията, покриват определен процент от общите разходи.
Процес на кандидатстване
Цялата информация за това как да участвате в здравната програма и формуляри за кандидатстване ще намерите на уебсайта на Chafea.
Допълнителна помощ и съвети можете да получите от вашата национална фокусна точка.