СЗО: 3,1 млн. жени с рак на гърдата през 2040

Международната агенция за изследване на рака към СЗО (IARC) прогнозира, че до 2040 г. броят на диагностицираните случаи на рак на гърдата ще достигне 3,1 милиона, като най-високите темпове на растеж са в страните с нисък и среден доход.
„Това налага да предприемем действия, за да умре възможно най-малко жени от предотвратими причини“, заяви д-р Марианджела Симао, помощник генерален директор на СЗО по лекарства и медицински продукти.
Според СЗО появана на био-аналози на скъпоструващите медикаменти е алтернатива за ефикасно, достъпно и по-ефтино лечение на заболяването.
Появата на биоаналози помогна за по-ниски цени и сега дори най-иновативните инструменти станаха по-достъпни и се надяваме, че повече хора ще могат да ги използват, допълва д-р Симао.
Неотдавнашно проучване във връзка с рака на гърдата в Субсахарска Африка установи, че от 1325 жени от три страни, участвали в изследването, лечението на рак не е започнало в рамките на една година от диагнозата при 17% от случаите (227 жени) и 14% случаи сред жени със заболяване I-III стадий (185 души). Според самите жени високата цена е една от основните причини за липсата на лечение.
Във връзка с това в средата на декември м.г. Световната здравна организация (СЗО) за първи път преквалифицира био-лекарство (аналог на трастузумаб), с цел на направи скъпоструващото лекарство по-достъпно за жените по света.
Лекарството трастузумаб (моноклонално антитяло) беше включено в списъка на основните лекарства на СЗО през 2015 г. като основно лекарство за лечение на около 20% от видовете рак на гърдата. Доказано е, че е много ефективен в ранните стадии на заболяването, а в някои случаи и в по-късните стадии.
„Фактът, че СЗО е преквалифицирала биоаналога на трастузумаб, е добра новина за жените по целия свят“, казва д-р Тедрос Адханом Гебрейесус, генерален директор на СЗО. – В много култури жените са изправени пред неравенства между половете в достъпа до здравни грижи. Трудно е да се лекува в страни с ниски доходи, а лекарствата са твърде скъпи. Ефективното и достъпно лечение на рак на гърдата трябва да бъде право на всички жени, а не привилегия на тесен кръг. „
Средният годишен курс на трастузумаб за оригинала е 20 000 долара, което го прави недостъпен за много жени и здравни системи в повечето страни. Био-аналоговата версия на трастузумаб е с около 65% по-евтина от оригинала. Преквалификацията на СЗО допълнително ще намали цената на това и други лекарства, чиято предварителна квалификация е планирана.
СЗО оцени лекарството (производител – холандската компания Samsung Bioepis NL BV) и установи, че то е подобно на оригиналното лекарство по отношение на неговата ефективност, безопасност и качество. Това означава, че тя може да бъде закупена от агенциите на Организацията на обединените нации и да участва в национални търгове.
През последните пет години на пазара се появиха няколко биоанализи на трастузумаб, но нито един от тях не е преквалифициран от СЗО до момента. Благодарение на предварителната квалификация на СЗО, страните биха могли да бъдат уверени, че купуват качествени продукти.
Международната агенция за изследване на рака на СЗО (IARC) прогнозира, че до 2040 г. броят на диагностицираните случаи на рак на гърдата ще достигне 3,1 милиона, като най-високите темпове на растеж са в страните с нисък и среден доход
Биотерапевтичните лекарства са фармацевтични продукти, произведени от биологични и живи източници. Те включват терапевтични ваксини, кръв, кръвни компоненти, клетки, лекарства за генна терапия, тъкани и други материали. Биотерапевтичните лекарства не се основават на синтетични химикали, а на биологични материали като клетки и играят важна роля при лечението на някои видове рак и други неинфекциозни заболявания. Подобно на генеричните лекарства, био-аналоговите лекарства са по-евтини от оригиналните биотерапевтични лекарства със същата ефективност. Обикновено те се произвеждат от други компании (не от тези, които са разработили лекарството) след изтичане на патента за оригиналното лекарство. Някои биологични препарати принадлежат към „специалната категория“: те са скъпи и само те са ефективни при лечението на определени заболявания. Тази категория фармацевтични продукти включва лекарства за генна и клетъчна терапия. Някои биотерапевтични лекарства са ефективни при лечение на някои видове рак, хронични заболявания като диабет, болест на Крон и други автоимунни заболявания, включително лупус и различни форми на ревматоиден артрит.