Пикът на грипа през февруари

„Рано е да се говори за епидемия от грип. Предвид единичните случаи, които има в големи градове, може би циркулацията на вируса ще започне от средата на януари. Епидемичното развитие, когато ще има много болни, ще бъде през февруари, а може би пикът ще е в края на февруари“. Това прогнозира Тодор Кантарджиев в Сутрешния блок на БНТ.
Преди около седмица в Бургас бяха доказани първите два случая в страната“, каза още проф. д-р Кантарджиев.
Грипът беше пандемичен при две деца. Те вече са здрави. След това в София при други две деца има доказан случай на грип пак от А-група, но H-3. На 31 декември лабораторията по грип доказа наличието на грип при дете, лежащо в инфекциозна болница в София, който е от генетичната група „Виктория“ – група B, коментира проф. Кантарджиев.
Той напомни, че преди години, когато започваше грипната епидемия и първите случаи бяха през ноември, обикновено епидемията започваше с циркулация на група B, а след това продължаваше с група „А“. Грип от група „А“, през последните 7-8 години причиняваше епидемиите в 90% от случаите. Но на всеки 7-8 години има епидемия от груп от брупа „В“. Той се поддава по-трудно на лечение с традиционните средства.
Според проф. Кантарджиев сега не може да се каже какво ще стане, но вероятно ще има циркулация на грип от А-група.
Тодор Кантарджиев каза още, че засега всичко е нормално и трябва да се взимат нормалните мерки. Децата да носят носни кърпички, когато тръгнат на училище, особено мокрите кърпички, независимо на каква основа са. Те намалят с 50% риска от възникване на инфекция. Докато позволява температурата на въздуха, да се отварят поне на един пръст разстояние прозорците в трамваите в София, проветряването вкъщи и на работните места също е много важно. В момента риновирусите причиняват много повече кашлици от грипните, коментира проф. Кантарджиев.
Професорът обясни, че при заболелите от грип от А-група и от B-група няма кой знае каква разлика. B-група по-трудно се поддават на лечение с приетите лекарства срещу вируса на грипа. Тя причинява епидемия, която в национален мащаб се развива по-бавно, но и отшумява по-бавно, към средата на март.
Липсата на епидемия все още се дълци и на фарта, че хората се научиха да си мият ръцете, защото заразата е повече от мръсни ръце, а не толкова от вирусите в пръските про кашляне и кихане. Освен това хората се отказаха от модерните добавки и се върнаха към по-наросни и естествени защитни средства – лимон, 1-2 лъжички мед и т.н., коментира още проф. Кантарджиев.