Промени в 8 закона за здравеопазването

Министерски съвет (МС) одобри промени в 8 закона, свързани със здравеопазването. Сред тях са: специалистите по здравни грижи да имат самостоятелни практики – с цел създаване на възможност за самостоятелен изборна професионално развитие и извеждане от сивия сектор на този вид здравни услуги, и намаляване на личните и обществени разходи за здравни услуги, се казва в мотивите на МЗ в поправките на Закона за лечебните заведения; идеята за създаване на национална аптечна карта, чрез която ще се определят потребностите на населението от достъп до лекарствени продукти, осигурявани от аптеки и ще се идентифицират областите, общините и населените места с недостиг от аптеки; да се разреши ли кръстосаното донорство, за което все още няма обществен, медицински и институционален консенсус по въпроса, както и единен европейски стандарт; и много др. Предстои поправките да влизат за разглеждане в НС. МС одобри и промени в Закона за лечебните заведения, чрез което се правят промени в още четири – Закона за кръвта, кръводаряването и кръвопреливането, Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки, Закона за приватизация и следприватизационен контрол и Закона за бюджета на НЗОК за 2019 г. Кабинетът одобри и изменения в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, през който пък се правят промени в Закона за здравното осигуряване и Закона за медицинските изделия.
Приетите поправки в Закона за здравното осигуряване, целят забрана на лекарите искат или приемат пари за дейности по НЗОК и прекратяване на нерегламентираните доплащания. Същевременно са регламентирани конкретните възможности за приемане на плащане и доплащане от здравноосигурените. Поправките се допуска и изключение от забраната за заплащане от НЗОК на болнична помощ, извършена от лекар, който не е посочен в договора между НЗОК и изпълнител като специалист на основен трудов договор. Осигуряват се нормативни предпоставки за събиране на информация относно стойността на медицинските изделия, които се доставят на българския пазар от трети страни.
Сред предложенията за поправки е и механизъм за спомагане стабилизирането на общинските лечебни заведения за извънболнична помощ и възможност за субсидиране на държавни и общински комплексни онкологични центрове от бюджета на Министерството на здравеопазването за медицинска експертиза, осъществявана от ТЕЛК. Промените в Закона за трансплантациите на органи, тъкани и клетки засягат изключително важни теми като например да се разреши ли присаждането на матка в България. „Важно е да се води дискусия по значими въпроси в тази област като това какви са критериите за определяне на жената като подходящ донор на матка и кога една жена е осъществила вече репродуктивните си функции“, обясняват вносителите.
Предложени са и промени в преходните и заключителни разпоредби на Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2019 г. „С оглед специфичния предмет и широкия обхват на дейностите, които регламентират правилата за добра медицинска практика, правилата за добра фармацевтична практика и правилата за добра медицинска практика по здравни грижи, се създава възможност за изготвянето им от съответните съсловни организации в по-продължителен период от време“, гласят мотивите на вносителите.