В печата днес: Нападението срещу медици – престъпление и наказание, болничните асоциации и обвиненията на сестрите

„Искат завишаване на наказанията за посегателство над медици“ пише в-к „Дума“.
НФСБ и ВМРО внесоха в парламента промени в Наказателния кодекс, свързани със завишаването на наказанията за посегателство над медицински работници. Според изследване на БЛС около 90% от медиците са били жертва на насилие, а само за миналата година има над 400 случаи на физическо посегателство.
С промените се предлага наказанието за тежка телесна повреда да се увеличи от 5 на 7 години затвор, а за средна телесна повреда да бъде 5 години вместо досегашните 3, за лека телесна повреда с разстройство на здравето максималният размер на наказанието да е 2 вместо една година.
„Нападенията срещу медици, особено през последните години, е проблем, на който не можем да гледаме безразлично, коментира за ДУМА депутатът от „БСП за България“ доц. д-р Георги Йорданов. Той подкрепя предложението за увеличаване на наказанията за посегателство над медицински лица. По думите му основен проблем е превенцията и защитата на медиците. „Наказанието е последваща мярка. То се случва, когато лечението на пациентите е приключило, те и близките им са се успокоили и емоциите са се уталожили. Ние трябва да осигурим на медицинските лица възможността да бъдат максимално защитени, когато посрещат пациентите си, за да могат спокойно да отдадат всичките си усилия и знания, за да им помогнат“, подчерта социалистът“, пише в-к „Дума“.
„Болничните асоциации отрекоха обвиненията на медицинските сестри за злоупотреби„. Това е заглавието, по което в-к „Дневник“ коментира писмото на болничните асоциации в България изпратиха отворено писмо до медиите, в което се обявяват против „поредните внушения за пороци в дейността на целия сектор здравеопазване“. Повод за реакцията им стана вчерашната среща на премиера Бойко Борисов с протестиращи за по-високи заплати медицински сестри. На нея те обясниха на министър-председателя, че им се налага да пишат фалшиви пътеки и болнични, а той от своя страна предложи лекарите да се откажат от част от възнагражденията си в полза на медицинските сестри.
В позицията си Българска болнична асоциация, Сдружение на общинските болници, Национално сдружение на областните болници за активно лечение, Асоциация на университетските болници и Национално сдружение на частните болници уточняват, че са изпратили покана на Борисов за среща, за да обсъдят проблемите.
„Болничните организации се обединиха около тезата, че да се кредитират с доверие думите на група протестиращи, без оценка на фактите и действителността, не само дискредитира всички лечебни заведения в страната, но уврежда доверието в цялата здравна система. Поредните внушения за пороци в дейността на целия сектор „Здравеопазване“ накараха представителите на всички болници да заявят, че не подкрепят представената информация за „далавери“ и „злоупотреби с разпределение на заплати и болнични, схеми за източване на пари“, „подправяне на документи“ и „фалшифициране на клинични пътеки“, пише в позицията на болничните асоциации“ , коментира „Дневник“.