Проф. Генчо Начев: Oт гледна точка на демокрацията всеки може да протестира
От гледна точка на демокрацията, всеки може да протестира. Сестрите също.
Това заяви в Сутрешния блок на БНТ директорът на болница „Света Екатерина“ професор Генчо Начев.
Той обаче не пропусна да подчертае, че те имат право. И протестът им е свързан със заплащанията и с условията на работа.
„Сестрите имат право да протестират, но техният протест не може да се каже, че е някакво изолирано явление“, коментира протестите пред Министерския съвет професорът.
Според него това, че не протестират лекарите, не значи, че ситуацията с тях е много по-добра. Той изрази увереност, че премиерът ще ги приеме, но въпросът е какво ще стане след това.
„Няма големи и малки болници, разликата се получава от дейността, която се извършва в по-големите и по-малките градове, а това рефлектира върху обема пари, които се разпределят за работни заплати“, каза професор Начев.
Той беше категоричен, че не е разбито доверието между обществото и лекарите, но в медиите излизат неблагополучни случаи, които се преекспонират и да се дават заключения преди оценката на експертните органи.
Проф. Начев беше убеден, че Борисов ще се срещне със сестрите, въпросът е какво ще стане след това, коментира той.
Проф. Начев сподели мнение, че злоупотребитите в болниците донякъде са свързани исголемия брой болници у нас, като голяма част от тях „докарват нещата с химикал“.
Болниците в страната са твърде много и всички си затварят очите. Повече от 120-130 болници в България не са необходими, а в момента са над 300. Това заяви в Сутрешния блок на БНТ директорът на болница „Света Екатерина“ професор Генчо Начев.
Това преструктуриране ще доведе до отделяне на повече средства и за възнаграждения и ще натовари структурите с реална дейност, защото много от тези болници имат изкуствена дейност.
Според проф. Начев плащанията в болницата трябва да бъде регламентиран.
„Не може да искаш пари за операционна маса, при положение, че си приел пациента за операция или да искаш 2 лещва да му пазиш багажа. какво е това?“, възмутено попита професорът.