В печата днес: Нерегламентирани плащания в болниците, е-здравеопазване, мръсен въздух и смърт

„Болници продължават нерегламентирано да искат доплащане от здравно осигурени пациенти, които имат и допълнителни застраховки“ коментира в-к „Дума“ цитирайки председателя на Асоциацията на дружествата за доброволно здравно застраховане д-р Мими Виткова.
От своя страна министърът на здравеопазването Кирил Ананиев отговори, че „МЗ е подготвил в проекта на Закон за лечебните заведения мерки, с които да регламентира кои дейности може да се плащат от пациентите“, пише още вестникът.
„7 здравни регистъра за 10 млн. лв. на трупчета“ е заглавието, под което в-к „Монитор“ коментира забавянето на е-здравеопазването. Изграждането на някои от тях буксува от 13 години. Въпросната информационна система трябваше да бъде изградена първоначално през 2018 година. Заради обжалване на обществена поръчка обаче срокът бе удължен до края на 2019-а. След ново обжалване се оказва, че тя трябва да бъде готова догодина. „По проект „Доизграждане на националната здравна информационна система (НЗИС) – етап 1 и етап 2“ е сключен договор за разработване и въвеждане/внедряване на национални номенклатури, здравно-информационни стандарти, идентификация, автентикация и базова функционалност на ядрото на НЗИС“ със срок на изпълнение 15 месеца от датата на сключване на договора. Това означава, че трябва да е завършена до 8 ноември 2020 г.“, казаха от Министерството на здравеопазването. „Сключен е и договор за “Разработка и доработка на необходими регистри за изпълнението на НЗИС“, те трябва да са готови до 22 април 2020 г. Според договора за разработване на подсистема за електронни административни услуги тя трябва да бъде завършена 1 април догодина“, пише в-к „Монитор“ цитирайки Министерството на здравеопазването.
„И в България се умира от мръсен въздух – Европа с нова стратегия“, пише в заглавие на първата си страница в-к „24 часа„. Вестникът обяснява, че всяка година излагането на фини прахови частици причинява около 400 000 случая на преждевременна смърт в Европа, като държавите в Централна и Източна Европа са особено засегнати.
България продължава да е сред страните в ЕС с най-много смъртни случаи, които се дължат на замърсяването, и с най-голямо излагане на градското население на микрочастици. Това се казва в специална статия на председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен, посочва „24 часа„.