В печата днес: ВАС и е-здравеопазването, партидите със самлонела, българите и профилактиката, нямаме изолиран грипен щам
„Съдът преобърна поръчката на е-здравеопазване“, пише в-к „Сега“. „Стемо-Гама Консулт“ ще изпълнява повечето от поръчките за е-здравеопазване у нас“, изформира вестникът и допълва, че това произтича от окончателното решение на ВАС от 6 декември 2019 г., което позволява на Министерството на здравеопазването да определи изпълнител за поръчките, свързани с електронното здравеопазване.
„Обществената поръчка за е-здравеопазване за 1,9 млн. лв. бе прекратена, поради допускане само на един участник „Стемо-Гама Консулт“. Той вече сключи договори с МЗ за някои от поръчките. Целият проект за е-здравеопазване е на стойност 12 млн. лв., като все още не са обявени поръчките за някои дейности, коментира още в-к „сега“.
„Има поне още 6 партиди пилешко месо със салмонела“, категоричен е управителят на Центъра по биология на храните д-р Сергей Иванов в интервю за „Телеграф“. Всичкото заразено месо е с произход от Полша, потвърждава той. Д-р Иванов съветва консуматорите на пилешко месо да го готвят много добре и да внимават, когато мият или режат мръвките.
В-к „Дума“ също пише за проблема с вноса на заразеното със салмонела пилешко месо от Полша. Д-р Сергей Иванов е цитиран, че Агенцията по безопасност на храните е пропуснала седем предупреждения за салмонелата. Става дума за нотификации от Полша към агенцията и то не само за една партида, допълва управителят на Центъра по биология на храните.
„Тревога! 58% от българите не са изследвали никога черния си дроб“ пише в-к „Марица“ и иазнася плашещи данни – „58% от българите не са изследвали никога черния си дроб, а 68.7% посочват като причина липсата на конкретни оплаквания. Това показват последните данни на здравните власти у нас.
Още по-смущаващо е, че 80% от хората, които никога не са изследвали този орган, не са склонни да го направят в бъдеще“, алмира изданието.
Пред в-к „Монитор“ главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев заявява, че грипната епидемия у нас закъснява заради топлата есен. „У нас все още не е изолиран щам. В Португалия, Финландия и Ирландия обаче вече се наблюдава ръст на инфекцията“. По думите му в момента противогрипни ваксини отново няма. „Тази година има повишен интерес, почти двойно повече се имунизират спрямо предишни години. От заявени 160 000 дози за свободния пазар и 120 000 по програмата за възрастните хора, те свършиха“, поясни главният здравен инспектор. По данни на Министерството на здравеопазването до сезон 2018/2019 се ваксинираха срещу грип едва 2% от населението. Това означава, че тази есен са си сложили инжекцията не повече от 4 на сто от хората в България. Според д-р Ангел Кунчев няма краен срок за поставяне на противогрипните ваксини. Той поясни, че имунитетът се развива за три седмици. „Дори при стартирала епидемия имунизацията може да предпази – всичко зависи от времето на заразяване“, каза той. Според прогнозата на доц. Ангел Кунчев се очакват повече случаи на заразени с Бризбейн и Виктория тъй като те са сравнително нови и хората нямат създаден по-силен имунитет към тях. Проф. Кантарджиев пък поясни, че на 10 000 болни от грип един може да развие мозъчно възпаление. Сред 3000 заразени при един може да се прояви мълниеносно протичане на инфекцията, което за часове да доведе до дихателна недостатъчност. Грипът настъпва с различна степен всяка година. Този епидемиологичен модел отразява променящия се характер на антигенните свойства на грипните вируси и последващото им разпространение зависи от множество фактори, включително предаване на вируса и чувствителността на населението“, уточнява всекидневникът.