Цезарово сечение ли?
Все повече жени по света, по показания или по собствено желание, раждат по оперативен път чрез т.н. цезарово сечение. Но замислял ли се някой защо тази операция се нарича така?
Думата „цезар“ на латинския означава монарх, суверен. Смята се, че името на операцията цезарово сечение е пряко свързано със самия император Гай Юлий Цезар. Според легендата майката на бъдещия римски император умира по време на раздане. Притеснените лекари, уплашени от последствията при евентуална смърт на престолонаследника, се решават на отчаянята стъпка да го изродят жив, разрязвайки корема на майката. За щастие интервенцията им е успешна и на бял свят се появява бъщещият велик монарх. Оттогава подобни операции се предполага, че са наречени „цезарово сечение“.
Съществува и друга версия, която също е свързана с Гай Юлий Цезар, но по друг повод. По време на управлението на Цезар, за първи път е приет законът, който задължително повелява в случай на раждане, за да се спаси детето, да се разсече коремната стена и матката и да се извлече плода.
Първото цезарово сечение върху жива жена с успешен резултат е извършено много по-късно – едва през 1500 г., когато изтъкнатият швейцарец Джейкъб Нуфер, който иначе си изкарвал прехраната с кастрация на свине, поискал разрешение от Общинския съвет за извършване на операцията цезарово сечение на собствената си жена, тъй като тринадесет опитни акушерки не успяха да помогнат на раждащата. Всичко завършило добре и за съпругата, и за наследника. Оттогава досега цезароворо сечение се използва все за радоразрешаване били то по медицински показания от страна на майката и/или плода, било то по избор на раждащата.
Жената, която сама си направи секцио
Статистиките показват, че в световен мащаб всяка на 5-6 жени ражда чрез цезарово сечение. И макар че рискът за майката (за плода се смята, че е най-атравматичният път) при цезарово сечение е 12 пъти по-висок, от този на влагалищното раждане, честотата му непрестанно нараства – от 6,7% в 1990 г. до 19,1% през 2014 г. В някои страни, като Бразилия например, раздането чрез цезарово сечение е над 60-65%, а най-малко е в сканинавските страни – около 10 – 14%, каквото е и препоръката на Световната здравна отганизация.
В нашата страна, преди 30-тина години, процентът на раждането по оперативен път беше 11-13%, за да достигне 49% през 2019 г., а в някои болници той достига 70 – 97 на сто от ражданията.
В крайна сметка няма значение дали е оперативно или влагалищно раждане, важното е да се раждат повече жив и здрави деца на живи, здрави и щастливи родители.