Ананиев: Чрез регламентиране на доплащането от пациентите – срещу недобрите практики

Предвиждат се нормативни промени, регламентиращи кои дейности могат да се заплащат от пациентите. Това каза министърът на здравеопазването Кирил Ананиев в коментар на твърдения от Асоциацията на дружествата за здравно застраховане за неоснователни искания за плащане от страна на пациентите.
Лечебни заведения нерегламентирано изискват плащания от пациенти, които имат доброволно здравно осигуряване, сигнализира Мими Виткова, председател на Асоциацията на дружествата за доброволно здравно застраховане. От там изнасят данни за драстични нарушения, според които различни болници искат допълнителни средства от пациентите, които се ползват с техните услуги, предава БНР.
„Много сигнали с нарушения и дейности, които не трябва да се плащат от пациентите има“, потвърди здравният министър Кирил Ананиев. Поел съм ангажимент да засиля контрола, ще изисквам много повече от Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ /ИАМН/, подчерта министърът, цитиран от БТА.
Предстоящите законови мерки, с които ще се ограничат и регламентират тези дейности, ще бъдат добавени и в Наредбата за достъп до мединска помощ.
Кирил Ананиев посочи, че таботят съвместно с прокуратурата по всички недопустими практики .
„В отделните болници се е подходило по различен начин по отношение на дейностите, които са извън обхвата на задължителното здравно осигуряване“, каза Ананиев и допълни, че дори и той се е изненадвал, когато е видял искане за плащане от пациент заради ползване на операционно легло и изрази недоумение как се извършва операция без операционно легло.
„Цялостната медицинска дейност е обект на контрол на ИАМН, но трябва да се повиши капацитета на агенцията, да има нови хора с опит и знания, както и съвест, която да оттговаря на морала на тази агенция“, каза още министърът на здравеопазването
Оплакванията идващи от шеф на частен фонд за доброволни здравно застраховане е малко странно, тъй като никой не задължава фонда да плаща за нещо, което не е включено в застрахователния пакет. При това фондът не плаща на болниците, а на застрахованите при него лица. Искането на различни видове доплащания не е пречка, а стимул да се разработят нови пакети. За съжаление нито фонд Доверие, чиито управител е д-р Виткова, нито останалите застрахователни дружества, опериращи на този пазар, са разработили кой знае колко различни пакети за доброволно здравно застраховане. Всички те предлагат единствено пакети за фирмено застраховане с почти идентично съдържание, но никой не предлага пакети за индивидуално здравно застраховане.
Разбираемо е, че д-р Виткова и нейният фонд искат да плащат колкото се може по-малко на застрахованите, защото така по-голяма част от събраните пари на осигурените ще останат за тях.
Не е разбираемо защо министърът на здравеопазването се ангажира да бъде страна в един търговски спор. Ако иска да помогне на потребителите на здравни услуги, каквато би трябвало да е неговата роля, Министър Ананиев трябва да се ангажира с две неща:
1. Да намали доплащането, като увеличи публичните разходи за здравеопазване.
2. Да промени цените на медицинските дейости, заплащани от НЗОК така, че доплащането да е равномерно за всички осигурени лица.
Ако застрахователи и болници спорят, за това има съд.