Мъж с рак на гърдата, успешно лекуван в Пловдив

Мъж на 49 години, диагностициран в силно напреднал стадий на рак на гърдата, е успешно лекуван и в относително добро общо състияние. Заболяването е открито през 2010 година. Тогава са били диагностицирани и метастази в 11 лимфни възли, но без далечни метастази, което предопределило по-нататъшната съдба на пациента. Било приложено комплексно лечение – операция, химиотерапия, лъчетерапия, а след това и хормонално лечение, разказа началникът на Първо отделение по медицинска онкология в КОЦ – Пловдив д-р Антоанета Томова.
Шест години, през които следва редубане на различни модерни лекарствени терапии, пациентът е в относително добро физическо състояние и качество на живот, а лекарите продължават да се грижат за здравето и живота му.
Ракът на млечната жлеза не е само женско заболяване. От него боледуват и мъжете. То Честотата му е 1 % от случаите с рак на гърдата и при двата пола. Обществото дори не подозира, че „силният пол” може да бъде засегнат от тази болест. Заболяването се диагностицира по-късно, а биологията на тумора е по-агресивна. За рака на гърдата при мъжете няма скрининг, не се провеждат профлактични прегледи, така както е при жените. По тези причини карциномът на млечната жлеза при мъжете се диагностицира в по-напреднали стадии, а това прави лечението им по-трудно. Смъртността при мъжете с рак на млечната жлеза е по-висока, отколкото при жените. Клиничната картина е същата като при жените – тумор на гърдата, болка, уплътнение, деформация в по-напредналите случаи, увеличени лимфни възли под мишницата, над ключицата и др.
Специалистите от КОЦ – Пловдив напомнят, че в семейства, където мъже или жени са имали онкологични заболявания – майки, сестри, лели, братовчедки, са имали рак на гърдата, на яйчници, генетично са по-предразположени към заболяването. Добре е тези хора да не пропускат профилактичните прегледи и то при сериозни онкоспециалисти, съветват лекарите от КОЦ – Пловдив.