10 фактора, обострящи псориазиса
Псориазисът (Люспест лишей) е широко разпространена хронично-рецидивираща дерматоза, която се характеризира с рязко ограничени специфични промени в различни участъци на кожата – лакти, колене, кръст, окосмена част на главата. През последните години стана ясно, че промени на кожата и ставите, които дълго време бяха смятани за единствените прояви на болестта, са съпроводени с промени в металобизма на мазнинните и атеросклеротични промени на съдовете.
Честотата на заболяването е 2-3% от бялото население и по-рядко се среща в тропиците и при тъмнокожи лица. Засяга равномерно мъже и жени, а средната възраст за поява на псориазис е около 28 години, а 10- 15 % от новите случаи са започнали преди навършването на 10 годишна.
Клиничната картина на псориазиса е разлиана според формата и степента на интензивност. Тежестта на заболяването в различни периоди при един и същи пациент също може да варира – от лек до много тежък. За да се определи типът на псориазиса, засегнатите области на кожата трябва да бъдат изследвани от дерматолог. Най-често срещаните типове псориазис са: плаков псориазис, гутатен псориазис, пустулозен псориазис, инвертен псориазис, еритродермичен псориазис и псориатичен артрит.
10 са основните фактора, които обострят псориазиса:
Стресът. Нормално тялото реагира на психическото пренапрежение. Връзката между обострянето на псориазиса и стреса е двустранна, като стресът е и причина, и следствие от заболяването. Ето защо е необходимо да се научите да овладявате отрицателните емоции. Дишайте дълбоко и бройте до 10, съветват специалистите. Също така отделете няколко минути за себе си. Звъннете на близък човек и се фокусирайте се около положителните неща и се възползвайте от шансовете да направите нещо за себе си. Алергиите също могат да засилят симптомите на заболяването. Ключът към двете състояния се крие в активността на имунната система. Според проучванията, хората с псориазис често имат в кръвта си по-голям брой клетки на възпалението, наречени мастоцити, които играят основна роля в алергичните реакции, в подуването и в сърбежа. Въпреки това, на този етап няма сигурни доказателства, че просиазисът е проява на алергична реакция.
Алкохолът. Според учените прекомерният му прием води до обостряне на заболяването. Все още няма категорични данни по въпроса, но голяма част от лекарите препоръчват цялостното въздържание. Друга причина за това е, че някои медикаменти, приемани за лечение на автоимунната болест не са съвместими със спиртните напитки.
Студеният или сух климат също могат да окажат негативно влияние на пациентите с псориазис. Известно е, че топлото слънчево време се отразява добре на хората с псориазис. Ключът към здравата кожа при тях е постоянната хидратация. Използвайте плътни лосиони след душ, както и през целия ден. Насочете се към продукти, в които няма парфюм и са предназначени за чувствителна кожа. Освен това, можете да сложите овлажнител на въздуха във Вашия дом.
Татуировките. Въпреки че са ефектни, процесът на тяхното поставяне може да е травматичен за кожа с псориазис поради многото микроубождания и използваните багрила. Обикновено плаките се появяват 10-14 дни след татуировка. Друга опасност е развитието на кожна инфекция. Лекарствата също могат да влошат състоянието.
Лекарствата. Някои разпространени медикаменти, предписвани за артериална хипертония, артрит и психиатрични разстройства биха могли да доведат до влошаване на псориазиса, например АСЕ-инхибитори, бета-блокери и литиеви соли. От друга страна кортикостероидите контролират болестта в краткосрочен план, но влошават нейното протичане при невнимателен прием. Ето защо е необходимо да се консултирате със специалист при всяка смяна на Вашата терапия.
Без съмнение, често срещани и наглед безобидни инфекции са сериозен проблем за хората с псориазис. Сред стимулиращите обостряне фактори са гъбичките, причинителите на ангина, на фарингит и на раневи инфекции. Добрата новина е, че щом се излекува инфекциозното заболяване, преминава и псориатичната плака.
Порязванията и ожулвания. Често на мястото на драскотина или раничка се появява псориатична плака и това е известно сред дерматолозите като феномен на Кобнер. Ето защо е необходимо да сте внимателни дори при ежедневните задължения. Носете ръкавици при работа в градината. Използвайте слънцезащитен лосион и репелент срещу насекоми, когато сте навън.
Освен всички други поражения върху тялото, според изследвания тютюнопушенето е пряко свързано с утежняване на симптомите на псориазиса, особено по ръцете и краката. Ето защо, за да подобрите състоянието си, е препоръчително да се откажете от този вреден навик. В случай, че изпитвате трудности, потърсете помощ от Вашия личен лекар.
Хормоните. Псориазисът може да се прояви във всяка възраст както при мъжете, така и при жените. Въпреки това, се смята, че има два възрастови пика: между 20и 30г. и между 50 и 60г. Сериозни предразполагащи фактори са пубертетът и менопаузата. Интересното е, че според едно изследване, високите нива на естроген при бременност намаляват симптомите на псориазиса а известно време.