Инвалидите – неизползваният резерв на работодателите

Хората с увреждания са неизползван резерв, смята Йордан Димитров от Националната федерация на работодателите на инвалиди. С подходящи мерки на пазара на труда поне 120 хил. от тях могат да работят.
В повечето развити европейски страни заетостта сред хората с намалена работоспособност е около 60%, а в България е едва 31%, а според някои експрти тази цифра е много по-малка – едва 15%, пише в-к „Дума“.
В специализираните предприятия на и за хора с увреждания в страната работят около 2000 души, а преди 1989 г. са били над 55 000. Почти половин година след въвеждането на новия квотен принцип за назначаване на хора с трайни увреждания се забелязва увеличение на наетите – по информация на МТСП през първите 9 месеца на 2019 г. са намерили работа над 12 000 души с увреждания, регистрирани в бюрата по труда.
Инспекцията по труда проверява над 880 предприятия за спазване на квотите. За първите три месеца 110 фирми са отказали да изпълнят задължението си по Закона за хората с увреждания и са платили компенсационни такси за 549 незаети работни места. От глоби в бюджета са постъпили 92 244 лева.
Експертите смятат, че решението на проблема са специализираните предприятия и Центровете за защитена заетост, регламентирани в Закона за хората с увреждания. Те ще осигуряват заетост и минимален пакет от персонални подкрепящи услуги за хора с множествени увреждания – трудово наставничество, психологическа подкрепа, рехабилитация, медицинско наблюдение. За първи път тази година в Агенцията за хората с увреждания са предвидени 600 хил. лв. за два пилотни центъра за защитена заетост.