ХИВ ваксина с ефективност по-голяма от 50% може да се появи още през 2021 г.
Според учените, през 2021 г. светът може да получи първата ваксина срещу ХИВ, която ще бъде достатъчно ефективна за масово използване. В момента три ваксини са в последния етап на изследването. Въпреки факта, че окончателните данни все още не са получени, експертите не се страхуват да изразят безпрецедентни оптимистични очаквания.
Първата ефективна ваксина
В проучването HVTN 702 учените тестват ефективността на ваксината, която е модификация на експерименталното лекарство RV144. Това става през 2009 г., но ваксината не показала достатъчна ефективност и не излиза на пазара. В същото време досега това беше единствената ваксина, която показа ефективност: степента на защита беше приблизително 30%.
HVTN 702 е първото проучване на ваксина срещу ХИВ след „неуспеха“ на RV144. Националният институт по алергия и инфекциозни болести на САЩ (NIAID) сочи, че модификациите му „са предназначени да осигурят по-изразена защита“. Резултатите ще бъдат известни в края на 2020 г. или в началото на 2021 г. Тази ваксина е предназначена предимно за щамове, които са често срещани в Южна Африка.
Частична ефективност – Голям успех
Дори частично ефективната ваксина е „огромен пробив, който има силата да промени пътя на емидемията“, заяви д-р Сюзън Бъхбиндър, директор на съвместната изследователска програма за ХИВ в Министерството на здравеопазването в Сан Франциско , NBC News. Тя също така води изследвания на две други ваксини срещу ХИВ, Imbokodo и Mosaico.
Д-р Антъни Фаучи, директор на NIAID, отдавна е привърженик на създаването на ваксина, която е поне 50% ефективна. Сега той казва, че е убеден както никога досега, че трябва да се приеме дори частично ефективна ваксина. Според него, ако към успешно използвани методи за превенция се добави ваксина с ефективност от 50-60%, това може коренно да промени ситуацията.
Мозаечни ваксини
Второто продължаващо изследване е Imbokodo. В него участват само жени, той се провежда в пет южноафрикански страни. Принципът на действие на тест ваксината е различен от принципа на ваксината от изследването на HVTN. Това е мозаечна векторна ваксина, тоест включва фрагменти от протеини, които съдържат всички основни щамове на вируса. Следователно защитата, която може да осигури в бъдеще, ще бъде по-широка.
Безопасността на ваксината е доказана през 2018 г., а ваксинацията с нещ на макакус-резус даде защита в 67% от случаите.
В трето проучване Mosaico също изследва мозаечна ваксина. Първата ваксинация с нея е направена през ноември 2019 г. Учените планират да включат в това проучване 3800 гей мъже и транссексуални хора. Очаква се резултатите от него да бъдат известни през 2023 година.Понякога изпитванията с ваксина се прекъсват въз основа на междинни данни поради очевидна неефективност или, обратно, ако данните за полезния ефект са достатъчни. Учените смятат, че и трите изследвания са обещаващи. Въз основа на настоящата информация, нито един от тях не е заплашен от преждевременно прекратяване.
Д-р Фочи отбелязва, че всички експериментални ваксини имат сравнително сложен режим на употреба, така че използването им може да изисква известни усилия. В много отношения подобни ваксини срещу Imbokodo и Mosaico изискват шест приема. В последните две посещения се въвежда ваксина, чийто състав е малко по-различен от този, въведен в предишни дози. Фочи подчертава, че подобна ваксина може да бъде първата стъпка към по-ефективни и по-лесни за употреба лекарства.