В печата днес: Злоупотреби с парите за здравеопазване, какво дишаме, ние и инсултите
„Злоупотреба с парите за здравеопазване“ е заглавието на статия във в-к „Дневник„, в която журналистката Емилия Милчева коментира финасирането на здравеопазването и злоупотребите с парите за здраве.
„От няколко години публичните разходи за здравеопазване в България растат с по 400–500 милиона лева на година, но това нито прави нацията по-здрава, нито осигурява по-качествени здравни услуги. Без каквито и да било реформи в здравеопазването структурата на разходите се запазва една и съща – лъвският пай отива за болнична помощ и лекарства“ , коментира журналистката и продължава „Повече пари – повече смърт“.
„Излиза, че парите за здравеопазване отиват за… здравеопазване, по сполучливото определение на икономиста Димитър Събев, без да допринесат за по-доброто здраве на българската нация. Разходите на здравната каса са нараснали почти двойно (1.7 пъти), спрямо 2009 г., когато са били около 2.473 милиарда лева, а за 2019 г. те са 4.3 милиарда лева. Здравните вноски на работещите за 2019 година са разчетени на малко над 2.8 милиарда лева, останалите средства осигурява държавата, плащайки за деца, пенсионери и др. категории – задължение, което произтича от закон“, пише вестникът.
В заглавие на първата си страница „24 часа“ цитира думи на премиера Бойко Борисов, който заявява: „време е за дебат – ТЕЦ-ове и стари коли или дълъг живот“.
Вестникът посочва, че до този момент българското правителство не е говорило за затваряне на въглищни централи заради голямата социална цена и заплахата от синдикални протести. По думите на Борисов време е за обществен дебат – да се сложи ли край на ТЕЦ-овете на въглища и на старите коли и да се повиши продължителността на живота, или да живеем в смог, пише в публикацията си „24 часа“.
„Близо 5 млн. лв. глоби за мръсен въздух и вода“ са наложени от Министерство на околната среда за девет месеца от началото на годината, информира „Монитор“.
Проверяващите са открили превишение на химичното и биологично съдържание в реките. От регионалните екоинспекции пък са издадени над 200 наказателни постановления за нарушения, свързани със замърсяване на въздуха.
„Инсулти удариха 11 000 души, инфаркти покосиха 10 000 нашенци само за 1 г.“ пише в-к „Сега“ и коментира информацията от Международния конгрес по ендоваскуларна терапия, който се проведе през уикенда.
„Инсултите са малко повече, това е някаква българска специфична особеност. В Европа е точно обратното. Обикновено инфарктите са малко повече от инсултите, но вероятно става въпрос за профилактика. Откакто България се включи в европейската инициатива Stand for life („Стент за живот“), за последните 5 години вътреболничната смъртност от остър миокарден инфаркт е намаляла три пъти“, пише изданието.