Генетична програма „Доколко сте гей?“ – прогноза на сексуалната ориентация според генома

Стартирането на генетичната програма, озаглавена „How gay are you?“ („Доколко сте гей?“) и целяща прогнозиране на сексуалната ориентация на индивива според генома, предизвика сериозно недоволство както в академичните среди, така и сред обществеността.
В статия в изданието The Conversation група учени от Университета в Сидни, нарекоха подобни приложения не са просто заблуждаващи, но и опасни, защото разпространяват опасни предразсъдъци.
Въпреки породеното недоволство, приложението, които някои окачествиха като „отвратително“ и „най-лошата идея“, вече е изтеглено от продажба. То е само едно от многото налични в онлайн магазина за приложения GenePlaza . Сайтът определя себе си като „пазар за генетични доклади“ и сайт предлага широк спектър от генетични тестове, които обещават да разкрият неприложими истини за вашия сън, здраве, неврози, предци и дори вашия интелект.
Тестваните гени във всяко „генетично приложение“ са получени от научни доклади, които са установили връзки между конкретни генетични варианти и конкретни черти. Но тестовете не са пряко свързани с учените или техните проучвания, а интерпретацията и комуникацията на данните, произведени от приложенията, се извършват единствено от разработчиците.
На пръв поглед „генетични приложения“ се основават на научни изследвания, при които е установена връзка между конкретни генетични варианти и определени черти. Тестовете обаче не са пряко свързани с учените или техните проучвания, а са част от интерпретацията и изготвянето на прогнозите за потребителя се извършват единствено от разработчиците на приложението.
Имат ли научно основание тестовете?
„Колко гей сте?“ Използват данни от документ, публикуван по-рано тази година в престижното списание Science, показващ, че сексуалната ориентация има значителен генетичен компонент. Според изследването 8-25% от еднополовите сексуални поведения могат да бъдат отчетени чрез разглеждане на няколко конкретни страници на (много) дългата книга, представляваща вашия личен геном.
Сексуалната ориентация на индивида обаче е сложна – тя не е продукт само на генотина, но и на фенотипа – въздействието на околната среда, в това число о социума. Въпреки наличието на някои установени връзки геном–ориентация, авторите са на мнение,че генетиката не може да се използва за прогнозиране на сексуалната ориентация .
Бенджамин Нийл (Benjamin Neale), авторът на статията, е изпратил писмо до GenePlaza с молба да свали приложението, а инициираната петиция за премахване на теста, който фигурира в момента под името „122 нюанса сиво“, е събрала 1700 подписа.
От своя страна GenePlaza е спряла продажбата на теста от сайта си и е поместила обяснение, че не предсказва еднополовото привличане и не е свързан с авторите на научното проучване и не носи от отговорност.
Генетика и сексуалност
Мненията и резултатите ор различни проучванания по отновение на връзката генетика – сексуланост са твърде противоречиви – едно проучване съобщава, че изучаването на биологична основа за хомосексуалността увеличава анти-гей нагласите, а друго – точно обратното .
Много хора, които се идентифицират като хомосексуални, подкрепят генетично детерминираната гледна точка , сред сексуалните малцинства това вярване изглежда меч с две остриета. Гей мъжете, които възприемат сексуалността си като биологична, са по-сигурни в своята сексуална идентичност, но също така смятат себе си за по-различни от хетеросексуалните и от своя страна изпитват повече самоклейма .
Самогенериращо се пророчество?
Вярата, че генетиката е определяща за някои други черти има отрицателен ефект. „Генетичното начало“ засилва вярата в предразсъдъците и спомага за разпространението на фалшиви убеждения.
Жените, на които са дадени биологични обяснения за различията между половете, са по-склонни да имат отрицателни самостоятелни стереотипи . Проучване, в което на жените е казано, че имат генетично по-ниски математически способности, са продължили да се представят сравнително слабо на тест по математика.
Не е изненадващо, че GenePlaza предлага и приложението My Weight („Моето тегло“). Идеята, че затлъстяването има генетична основа, обаче кара хората да се чувстват предопредлени и да намаля значението упражненията и здравословното хранене.
Може би едно от най-притеснителните приложенияна на GenePlaza е приложението на депресията на. То се позовава на данни от австралийско проучване, проведено през 2018 г., целящо да предостави информация за генетичния риск от депресия (въпреки че има отказ от отговорност, че резултатите от него не са „диагноза, прогноза или резултат от предразположение“) ,
Социалните психолози са силно притеснени от това, защото, ако на хората се казва, че те имат предразположение към депресия, това намалява тгяхната уверемост в способността си да се справят и дори помнят по-депресивни епизоди в близкото си минало.
Неьо повече, вярата в генетична основа на психичните заболявания влище не само нашето възприятие, но и отношението ни към другите. Когато се смята, че е генетично базирана, хората са по-негативни към хората с психично заболяване и е по-вероятно да ги възприемат като опасни
Тези приложения се продават като любопитство или като безобидно забавление. Но има опасност да се твърди, че ще може да използва генетиката, за да предскаже всеки аспект на нечия идентичност, способности, психично здраве или сексуална ориентация. Неразбирането на генетичната информация може да има тежки последици за получателите.