В МБАЛ – Пазарджик е имало „залитане“ в посока източване на Касата
Допущам, че в МБАЛ-Пазарджик са били извършвани излишни процедури на пациенти, за да могат да се вземат повече пари. Това заяви д-р Дечо Дечев, управител на НЗОК по повод разследването на NOVA, разкрило, че директорът на болницата в Пазарджик и шефовете на двете ТЕЛК комисии имат пожизнени решения за нетрудоспособност.
Резултатите от проверките д-р Дечев коментира така:
„Експертният потенциал на хората, които контролират дейността на Касата, не е достатъчен, за да могат да влязат в детайли и да преценят дали на пациент трябва да се сложат един, два или три стента. За това хората от Касата проверяват дали документацията отговаря на определени условия и записът се предоставя на експерти, които имат потенциал да преценят. На практика така постъпиха при случая в Пазарджик. Нашето мнение е, че има голяма доза истина в това, което беше изнесено”.
Проверките там продължават и според управителя на Касата е имало едно голямо залитане. „Нашето мнение от касата е категорично, че има голяма доза истина, в това, което беше изнесено“, поясни той. Той не отрече начинът на контрол от страна на Касата като неефективен, но допълни, че пациентът, като активен участник в процеса на здравеопазване, трябва да бъде участник в него.
„Този начин на контрол работи. Проблемът е, че обективните доказателства дали нещо е изпълнено или не в огромна част от случаите зависят от активното участие на самия потребител. Навсякъде по света доходът на даден лекар зависи от броя на пациентите, които е прегледал. Препоръчва се искането на второ мнение, но то е за тези, които могат да си го позволят. Винаги се опира до пари”, обясни още д-р Дечев.
Като най-голям проблем и причина за напрежението в здравеопазването д-р Дечев посочи нарушената връзка между болничната и доболничната помощ и даде пример с трагедията с починалото тригодишно дете.
„Най-краткият път в такава ситуация е личният лекар-педиатър. Вместо това, родителите за първи преглед отиват на най-високото място в йерархията – Педиатричната болница, която пък не е окомплектована напълно. Детската болница е едно от лечебните заведения, за което всеки път се прави изключение, че не отговаря на изискванията. Но какво би променило наличието на Национална детска болница, за какво трябва да се дадат още едни 100 млн. лв., след като и сега в тази болница, за коментирания период, 30% от леглата са били свободни? Капацитетът на тази не се изпълнява, за да мислим за по-голяма болница“, каза д-р Дечо Дечев.